Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Cesta J. Doubravy na východ Ukrajiny je jeho soukromou aktivitou (04.11.2014)

Vyjádření zastupujícího předsedy Senátu Zdeňka Škromacha k cestě senátora Jaroslava Doubravy na východ Ukrajiny

Zastupující předseda Senátu Zdeněk Škromach

Zastupující předseda Senátu Zdeněk Škromach

Senátor Jaroslav Doubrava navštívil podle médií v minulých dnech problémovou oblast východní Ukrajiny u hranic s Ruskem, konkrétně Luhansko. Je třeba říci, že nebyl vyslán Senátem Parlamentu ČR ani žádným z jeho orgánů. Navíc nikoho o své cestě předem neinformoval. Jde tak o jeho soukromou aktivitu.

Tuto cestu je nutné považovat za velmi problematickou z několika důvodů: V Doněcké a Luhanské oblasti probíhaly volby, které nebyly uznány mezinárodním společenstvím, proto je nemůžeme jako členská země Evropské unie akceptovat či na ně vysílat pozorovatele. Jaroslav Doubrava neinformoval Senát o této své aktivitě, a přesto vystupuje jako senátor a vyjadřuje se do místních médií. Za problém spíše osobního charakteru pak lze považovat tu část vyjádření pro média, ve které senátor Doubrava oznámil, že neví, kdo jeho cestu platil. Senát rozhodně nikoliv.

Senát ovšem nemůže nikomu ze zákonodárců zakazovat jakékoliv cesty soukromého charakteru. Nešťastné pak je, když kdokoliv už samotným uskutečněním cesty vyjadřuje postoj, který není v souladu se zahraniční politikou České republiky.

 

Eva Davidová, 04.11.2014