Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

M. Horská: do 3 měsíců můžeme mít dobrý zákon, který neohrozí péči o děti (30.10.2014)

Komentář místopředsedkyně Senátu Miluše Horské k zákonu o dětských skupinách

Miluše Horská

Miluše Horská

Poslanecká sněmovna se na svém nadcházejícím jednání bude zabývat projednáváním, zákona o poskytování služeb péče o dítě v dětské skupiny, které vetoval prezident Zeman. V případě, že bude veto přehlasováno a zákon vejde v platnost, budou se muset všichni provozovatelé pravidelné péče o předškolní děti transformovat v dětskou skupinu.

Zákon o dětských skupinách je dlouhodobě středem pozornosti místopředsedkyně Senátu Miluše Horské, která uvádí: „Sněmovní verze zákona sice umožní vznik potřebných dětských skupin, ale zároveň povede k likvidaci alternativních služeb péče o předškolní děti. Problém se zdaleka netýká jen lesních mateřských škol, ale i rodinných a komunitních center, zařízení pro předškolní děti ve vyloučených lokalitách, skautů, hasičských kroužků a jakýchkoliv pravidelných aktivit.“

V současné situaci je však stále možné najít východisko, které pomůže všem zainteresovaným organizacím, které pečují o děti. „Ideálním řešením je nepřehlasovat veto prezidenta a urychleně přijmout upravenou verzi zákona, která zároveň umožní vznik dětských skupin, ale neohrozí další současné poskytovatele péče o děti, které vznikají iniciativou společnosti. Upravený návrh zákona jsme již zpracovali a předali poslancům, takže do 3 měsíců můžeme mít schválený dobrý zákon, který neohrozí stávající péči pro desetitisíce dětí,“ dodává senátorka Horská.

Eva Davidová, 30.10.2014