Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

40 senátorů se obrací na premiéra, žádají ho o odvolání ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové (03.04.2019)

Perex:

Otevřený dopis předsedovi vlády A. Babišovi

Obrázek přidružený k tiskové zprávě

My, níže podepsané senátorky a senátoři Parlamentu České republiky, žádáme předsedu vlády České republiky Andreje Babiše o okamžité podání návrhu prezidentu republiky na odvolání ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové, která podle nás už poněkolikáté nezvládla své povinnosti vyplývající z funkce ministryně.

Dokazuje to incident ze středy 27. března 2019, kdy se na Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR (MPO) konala akce pro diplomatický sbor. Všichni diplomaté a zástupci dostali předem z MPO pozvánky. Na začátku setkání však velvyslanec ČLR Čang Ťien-min přišel za ministryní Novákovou a požadoval, aby byl z jednání vykázán tchajwanský zástupce (ředitel kanceláře TECO, pan Chung-I Wang). Čínský zástupce argumentoval tím, že odchod tchajwanského zástupce je nezbytný, pokud nechce naše země mít problémy s plánovanou cestou prezidenta Miloše Zemana do Číny. Jde tedy o jasný nátlak zástupce jiné země na představitele českého státu.

Ministryně Nováková poté zástupce Tchaj-wanu, tedy demokratické země, se kterou máme od roku 1989 blízké ekonomické a kulturní vztahy a obchod s ní dosahuje trojnásobné výše než s ČLR, přede všemi přítomnými diplomaty nechala svým náměstkem Vladimírem Bärtlem vyvést. Velvyslanec ČLR si mohl v případě výhrad stěžovat běžnými diplomatickými kanály. Na místě vyvést delegaci Tchaj-wanu je neslýchané porušení nejen diplomatického protokolu, ale i elementárních zásad slušného chování.

Ministryně Nováková podle nás tímto nevhodným krokem poškodila důležité kulturní a ekonomické vztahy s Tchaj-wanem, a to i přesto, že je zodpovědná za budování ekonomických vztahů. Nedbala na významnou obchodní bilanci, pracovní příležitosti, které tchajwanské firmy Čechům zprostředkovávají, a kulturní spolupráci, kterou s Tchaj-wanem Česká republika má. Nemluvě o nezvládnutí základního diplomatického jednání.

Žádáme proto okamžité odvolání Marty Novákové za pochybení ve funkci ministryně průmyslu a obchodu a zástupci Tchaj-wanu, panu Chung-I Wangovi se hluboce omlouváme.

 

Miroslav Antl

Lumír Aschenbrenner

Miroslav Balatka

Mikuláš Bek

Michael Canov

Jiří Carbol

Tomáš Czernin

Alena Dernerová

Pavel Fischer

Tomáš Goláň

Václav Hampl

Marek Hilšer

Petr Holeček

Jan Horník

Miluše Horská

Václav Chaloupek

Renata Chmelová

Šárka Jelínková

Lumír Kantor

Ladislav Kos

Rostislav Koštial

Patrik Kunčar

Václav Láska

Zbyněk Linhart

Zdeněk Nytra

Jiří Oberfalzer

Petr Orel

Zdeněk Papoušek

Herbert Pavera

Přemysl Rabas

Jiří Růžička

Jan Sobotka

Leopold Sulovský

Radek Sušil

Petr Šilar

Jaromíra Vítková

Jiří Vosecký

Miloš Vystrčil

Lukáš Wagenknecht

Hana Žáková

 

Doplňující základní ekonomické ukazatele (do r. 2017):
Tchaj-wan: 33 investičních akcí / za 27 mld. Kč / 17 000 pracovních míst
Čína: 18 investičních akcí / za 6,7 mld. Kč / 3 000 pracovních míst 
(Zdroj: CzechInvest)

 

Eva Davidová, 03.04.2019