Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Předseda Senátu při jednání s estonským premiérem: Digitalizaci státní správy musí předcházet zjednodušení zákonů (23.11.2018)

Předseda Senátu Jaroslav Kubera absolvoval své první jednání na nejvyšší úrovni, sešel se s estonským premiérem Jürim Ratasem. Hovořili o společných tématech ČR a Estonska uvnitř EU a také o procesu digitalizace, ve kterém chce Česko hledat inspiraci právě u Estonska, které je vnímáno jako lídr digitálních technologií v Evropě. Setkání se zúčastnili také předsedové zahraničního a evropského výboru Senátu – Pavel Fischer a Václav Hampl.

Obrázek přidružený k tiskové zprávě

Při jednání o digitalizaci státní správy, ve které je Estonsko s elektronickým hlasováním ve volbách, vyplňováním daňových přiznání nebo používání elektronických receptů evropským lídrem, zdůraznil předseda Senátu Kubera, že je zastáncem zjednodušení zákonů a státní správy. Pak teprve by se měla agenda komunikace státu s občany přesunout ve vyšší míře z papírů do digitální podoby.  „I když naše země má jiné podmínky, např. i pro šíření mobilního signálu, které je v členité krajině obtížnější, chceme a hlavně musíme pokročit směrem, kterým se vydalo Estonsko už před mnoha lety. Estonský model, kdy občané poskytují své osobní údaje státu pouze jednou, přinese méně byrokracie, méně času a také nižší riziko korupce,“ uvedl Jaroslav Kubera a zdůraznil, že na prvním místě musí být vždy zabezpečení a ochrana před zneužitím dat. Také podpořil myšlenku elektronického hlasování ve volbách, které v Estonsku využívá třetina voličů.

Předseda Senátu také zdůraznil potřebu zachování českých vojenských jednotek v Pobaltí, které pomáhají chránit vzdušný prostor. „Máme historickou zkušenost s přítomností cizích vojsk na našem území a díky tomu rozumíme té potřebě. Někdy je to těžké např. v rámci NATO vysvětlovat tuto nutnost státům, které podobnou historickou zkušenost nemají,“ řekl Jaroslav Kubera.

Oba státníci hovořili také o představách spolupráce EU s Velkou Británií po brexitu. Obě země spolu chtějí ještě více spolupracovat v oblasti vědy, výzkumu, vzdělávání a dalších agend. „Česko i Estonsko jsou v rámci EU malé země. Když ale spojíme síly s dalšími malými státy uvnitř EU, jako jsou státy Pobaltí nebo Visegradské skupiny, může být naše síla v rámci Evropské unie mnohem významnější,“ řekl Kubera.

 

Eva Davidová, 23.11.2018

Odkaz na akce v kalendáři:

23.11.2018 14:30 Předseda Senátu Parlamentu ČR J. Kubera spolu s předsedou Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu Parlamentu ČR P. Fischerem a předsedou Výboru pro záležitosti Evropské unie Senátu Parlamentu ČR V. Hamplem oficiálně přijímá předsedu vlády Estonské republiky J.E. pana Jüriho Ratase.