Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

M. Horská: Vliv lidí, kteří pohrdají demokracií, dnes sílí (27.06.2018)

1. místopředsedkyně Senátu Miluše Horská dnes vystoupila na dvou pietních akcích. V areálu pankrácké věznice připomněla význam Milady Horákové a kritizovala dnešní jmenování vlády s podporou KSČM.

Miluše Horská na pietním aktu v pankrácké věznici

Miluše Horská na pietním aktu v pankrácké věznici

„Milada Horáková byla příkladem vlastenkyně, příkladem poctivého člověka. Dnes by se jí na naši zemi nepohlíželo lehce. K moci se derou komunisté, kteří se nezdráhají tvrdit, že její přiznání bylo dobrovolné, a kteří si myslí, že Milada Horáková dělala „protistátní činnost“. Měli by přitom zde klečet a prosit o odpuštění. Vězme, že je mezi nimi stále ještě dost takových, kteří pohrdají demokracií. A jejich vliv sílí; tento pohled obzvlášť bolí,“ uvedla 1. místopředsedkyně Senátu v místě, kde byla Horáková před 68 lety popravena. Přepis projevu M. Horské najdete na webu Senátu.

Den památky obětí komunistického režimu si Miluše Horská dopoledne připomněla společně se stovkou účastníků u pomníku Olbrama Zoubka na pražském Újezdě. Už tam místopředsedkyně Senátu kritizovala rozhodnutí prezidenta jmenovat vládu opřenou o hlasy KSČM v Den památky obětí komunistického režimu. „Nechali jsme vše dospět příliš daleko. Trestní stíhání nelze přesouvat o čtyři roky jen proto, že se vztahuje zrovna na premiéra. Jsem tady za Senát, který má ještě zdravý rozum, sílu a ozývá se, ale jeho hlas není tak silný jako ten poslanecký. Mlčet ale nelze. Nechci komunisty u moci. Ani ty současné, ani ty, kdo s nimi vyli a dnes se k tomu nemají. Má země nesmí být znovu skanzenem podivné ideologie, která v ničem nedává logiku,“ uvedla nejvýše postavená žena Senátu. Také záznam tohoto vystoupení je na senátním webu.

Eva Davidová, 27.06.2018

Odkaz na akce v kalendáři:

27.06.2018 10:00 1. místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR M. Horská se zúčastní pietního shromáždění k uctění památky obětí komunismu.
27.06.2018 13:00 1. místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR M. Horská se zúčastní pietního aktu k uctění památky JUDr. Milady Horákové a obětí politických procesů komunistického režimu.