Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

M. Štěch na konferenci předsedů parlamentů EU nabádal k navýšení rozpočtů na obranu (24.04.2018)

Milan Štěch zastupoval Senát na konferenci předsedů parlamentů zemí EU v estonském Tallinnu. Zúčastnilo se bezmála pět desítek šéfů parlamentních komor a také zástupci parlamentů kandidátských zemí, jako je Albánie nebo Makedonie. Hlavními tématy byla budoucnost EU a také evropská bezpečnost a obrana.

Společná fotografie předsedů parlamentů zemí EU a kandidátských zemí

Společná fotografie předsedů parlamentů zemí EU a kandidátských zemí

Předseda Senátu upozornil své kolegy, že nyní je třeba právě do obrany jednotlivých členských zemí a také do společných obranných projektů investovat více než v minulých letech. „Po třech dekádách bez přímého ohrožení bezpečnosti občanů EU nastala nová situace. Změnila ji zejména anexe Krymu a také masivní příliv migrantů do Evropy. Právě v poslední době narostl požadavek občanů i politiků na navýšení rozpočtu na obranu jednotlivých členských zemí, v případě ČR na úroveň dvou procent HDP,“ uvedl Štěch, který se shoduje se svými kolegy v odmítavém postoji k opětovnému zavedení hraničních kontrol uvnitř EU.

Účastníci konference hovořili také o budoucnosti EU včetně rozšiřování o kandidátské země západního Balkánu. Tématem konference byla také situace po odchodu Velké Británie z Evropské unie nebo vytyčení vizí pro rozvoj EU v delším horizontu. Ve společném prohlášení předsedové parlamentů zdůrazňují společné evropské hodnoty a zavazují se k těsné spolupráci všech členů EU na úrovni parlamentů.

Eva Davidová, 24.04.2018

Odkaz na akce v kalendáři:

23.04.2018 00:00 23.-24.4.2018, Předseda Senátu Parlamentu ČR M. Štěch se zúčastní Konference předsedů Parlamentů zemí Evropské unie.