Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Omán a Česko zahajují novou fázi spolupráce, zejména na hospodářské úrovni (17.04.2018)

Na oficiální návštěvu České republiky přijel předseda Státní rady (obdoba Senátu) Ománu Yahya Mahfoodh Salim Al Manthri. S předsedou Senátu Milanem Štěchem jednal o obchodních příležitostech a o bezpečnostní situaci na Blízkém východě, kde Omán funguje jako ostrov stability a bezpečí.

Ománská delegace v Senátu

Ománská delegace v Senátu

„Oceňujeme konsensuální politiku Ománu. Vaše země je mostem mezi zeměmi, které si navzájem nedokážou porozumět. Také čeští podnikatelé hledají stabilní země, přes které by do oblasti Blízkého východu mohly postupně proniknout,“ uvedl předseda Senátu a také zdůraznil, že vztahy obou zemí nezatěžují žádné větší potíže.

Oba předsedové společně zahájili výstavu o česko-ománské obchodní spolupráci, která prezentuje společná témata a perspektivy a jejíž součástí jsou také kopie českých korunovačních klenotů. Ty mají v září putovat do Ománu, kde budou součástí vzpomínkových akcí na sté výročí založení Československa.

„Věřím, že vedle orientace na spolupráci se světovými mocnostmi je nutné také rozvíjet vztahy se zeměmi, se kterými máme něco společného. Mezi ně rozhodně patří Omán, protože je to stabilní, bezpečná a hospodářsky perspektivní země odpovídající zhruba rozloze ČR. Cesta k ekonomické prosperitě vede přes liberalizaci trhu a také je třeba pokud možno zamezit dvojímu zdanění. Vidím, že o spolupráci Česka a Ománu na obchodní a také kulturní úrovni je z obou stran velký zájem, který chceme co nejlépe zúročit,“ uvedl předseda Senátu Štěch, který chce výhledově využít pozvání a odjet do Ománu s delegací českých podnikatelů.

Tématem jednání byla bezpečnost na Arabském poloostrově, rozbor situace v Sýrii včetně zapojení světových mocností a také rozvoj cestovního ruchu v Ománu, který je v rámci Arabského poloostrova považován za bezpečnou a turisticky atraktivní lokalitu. Čeští turisté ji využívají čím dál více.

Předseda ománské Státní rady navštívil v rámci návštěvy ČR také Pelhřimov, Vlašim a Karlovy Vary. Ve středu ho čeká návštěva Fakultní nemocnice Motol a dále jednání s předsedou Poslanecké sněmovny, premiérem a ministry zahraničí a kultury.

Eva Davidová, 17.04.2018

Odkaz na akce v kalendáři:

17.04.2018 15:10 Předseda Senátu Parlamentu ČR M. Štěch se spolu s místopředsedou Senátu Parlamentu ČR J. Kuberou, předsedou Ústavně-právního výboru Senátu Parlamentu ČR M. Antlem a místopředsedkyní Výboru pro záležitosti EU Senátu Parlamentu ČR E. Sykovou oficiálně setká s předsedou Státní rady Sultanátu Omán J.E. panem Yahyou Mahfoodhem Salimem Al Manthrim.
17.04.2018 16:00 Předseda Senátu Parlamentu ČR M. Štěch pořádá slavnostní zahájení výstavy Czech-Oman Friendship prezentující historii spolupráce mezi Českou republikou a Sultanátem Omán.
17.04.2018 18:00 Předseda Senátu Parlamentu ČR M. Štěch pořádá za účasti místopředsedy Senátu Parlamentu ČR I. Bárka, místopředsedy Senátu Parlamentu ČR J. Kubery, předsedy senátorského klubu KDU-ČSL a člena Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu Senátu Parlamentu ČR P. Šilara, místopředsedkyně Ústavně-právního výboru Senátu Parlamentu ČR E. Třískové a místopředsedkyně Výboru pro záležitosti EU Senátu Parlamentu ČR E. Sykové slavnostní večeři na počest předsedy Státní rady Sultanátu Omán J.E. pana Yahyi Mahfoodha Salima Al Manthriho s delegací.