Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Prvního dubna se opět otevře Valdštejnská zahrada, barokní skvost v srdci Malé Strany (28.03.2018)

V neděli prvního dubna se po zimě otevře Valdštejnská zahrada, která je součástí sídla Senátu Parlamentu ČR. Návštěvníky čeká tradiční program a také mimořádné výstavy ke 100. výročí založení republiky.

Kulturní léto v Senátu

Kulturní léto v Senátu

Valdštejnská zahrada je svou rozlohou bezmála půldruhého hektaru druhou největší zahradou v centru Prahy. Její součástí je umělá krápníková stěna ze 17. století, velkolepá barokní stavba sala terrena nebo rozlehlý bazén s různými druhy ryb. K vidění budou po zimě také dlouholetí obyvatelé zahrady – pávi bílí, korunkatí a výři velcí. Veřejnosti je zahrada přístupná denně až do konce října, s výjimkou krátkodobých uzavírek z důvodu konání mimořádných akcí nebo při vydatných deštích, kdy musí zůstat z bezpečnostních a technických důvodů zavřená. Informace o historii Valdštejnské zahrady a otevírací době najdete na webu Senátu.  

V posledních dnech dochází k údržbě mlatových povrchů zahrady, dokončování zahradnických prací a také renovaci pětice kašen, které budou napuštěny vodou. Vzhledem k nepříznivému počasí na konci března bude část prací dokončena za provozu.

S příchodem jarní sezony se veřejnosti také opět rozšiřují možnosti k návštěvě historických prostor Valdštejnského paláce. Počínaje velikonočním víkendem až do konce října si mohou zájemci prohlédnout Valdštejnský palác o víkendech a státních svátcích. Podrobné informace k otevírací době Valdštejnského paláce a dalších prostor sídla Senátu jsou uvedeny na webu Senátu.

Sídlo Senátu stejně jako v minulých letech bude prostorem, kde se uskuteční mnoho kulturních a společenských akcí pro veřejnost. V letošním roce se navíc některé z nich připravují u příležitosti 100. výročí vzniku Československa a dalších významných výročí. První takovou akcí bude výstava Okamžiky století, kterou si mohou zájemci prohlédnout od 1. dubna ve Valdštejnské zahradě. Výstava představí snímky fotografů ČTK zachycující nejdůležitější okamžiky uplynulého století existence ČTK a potažmo také naší země. Panely s poutavými fotografiemi stoleté historie ČTK budou ve Valdštejnské zahradě až do 18. května 2018.

Od prvního květnového čtvrtka až do poloviny září se budou stejně jako v minulých letech v zahradě konat koncerty Kulturního léta v Senátu. Každý čtvrtek od 17:00 hod. se představí hudební a taneční tělesa z regionů jednotlivých senátorů z celé ČR. Koncerty se konají za každého počasí. Akce pro veřejnost ve Valdštejnské zahradě vyvrcholí tradičním setkáním s občany, které se letos uskuteční 8. září. Průběžně aktualizovaný program akcí pro veřejnost je na webu Senátu. Vstup na všechny akce pro veřejnost v sídle Senátu je zdarma.

Eva Davidová, 28.03.2018