Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Senátní výbor: EU musí odsoudit turecké operace v Sýrii i ruská nařčení o původu nervového jedu použitého v Salisbury (21.03.2018)

Tisková zpráva po jednání Výboru pro záležitosti EU Senátu Parlamentu ČR.

Jednání evropského výboru Senátu, ilustrační snímek

Jednání evropského výboru Senátu, ilustrační snímek

Výbor pro záležitosti Evropské unie Senátu se na dnešním zasedání mimo jiné zabýval zítřejším jednáním Evropské rady. Ve svém usnesení se vyslovil pro jednotné vystupování proti ohrožování mezinárodní bezpečnosti a porušování mezinárodního práva. Konkrétně pak vládě doporučil, aby Evropská rada ve svých závěrech ostře odsoudila jak současné turecké vojenské operace na území Sýrie a jejich dopady na civilní obyvatelstvo, tak i vražedný útok nervovým jedem ve Velké Británii, přičemž by EU v obou případech měla přijmout vůči původcům odpovídající a dostatečně razantní opatření.

Předseda výboru Václav Hampl, který usnesení navrhl, jej okomentoval: „Vzhledem k tomu, že ČR patří k několika členským státům EU, které byly mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí označeny jako možný zdroj nervového jedu použitého během útoku v Salisbury, považujeme za velmi důležité, aby Evropská rada toto osočení projednala a zaujala k němu společný postoj.“ K ofenzívě Turecka na území Sýrie pak dodal: „Turecko svým agresivním postupem na Afrín nejenže přispělo k prohloubení destabilizace Sýrie, ale především svojí bezohledností k civilistům způsobilo další humanitární krizi s mnoha ztrátami na životech. Těmito kroky Turecko zásadním způsobem znehodnocuje svoje snahy o přibližování k EU, proto by se Evropská rada měla vyjádřit také k tomuto problému.“

K nařčení ze strany ruského ministerstva zahraničí, že smrtící nervový plyn může pocházet z ČR, se už v pondělí 19. března vyjádřili senátoři ČR, když vyzvali vládu, aby se proti nařčení ohradila. Více informací v tiskové zprávě.

Eva Davidová, 21.03.2018

Odkaz na akce v kalendáři:

21.03.2018 10:00 21. schůze Výboru pro záležitosti EU