Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Eva Davidová
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 732 142 954

Štěch a Hamáček jednali s Junckerem o koordinaci evropské obrany, brexitu nebo odlivu kapitálu z Česka (08.06.2017)

Předsedové Senátu a Poslanecké sněmovny Milan Štěch a Jan Hamáček se společně s dalšími poslanci a senátory zúčastnili jednání s předsedou Evropské komise Jean-Claude Junckerem. Tématy byla budoucnost EU, koordinace společné obrany nebo kvóty na přerozdělování uprchlíků.

Milan Štěch a Jan Hamáček s předsedou a místopředsedou Evropské komise

Milan Štěch a Jan Hamáček s předsedou a místopředsedou Evropské komise

Juncker zmínil téma migračních kvót a přání, aby ČR přijímala větší množství žadatelů o azyl. Štěch s Hamáčkem vyjádřili podporu kroků české vlády a upozornili na odůvodněnou obezřetnost České republiky vůči ekonomickým migrantům. Juncker však při jednání české poslance a senátory ujistil, že odmítá myšlenku, že by přijímání migrantů bylo podmínkou k čerpání peněz ze strukturálních fondů EU.

Předseda Senátu upozornil šéfa Evropské komise na závažný ekonomický problém odlivu kapitálu z Česka a předal Junckerovi ekonomické analýzy. Přesto, že do Česka za posledních 10 let směřovaly investice a dotace z EU, činí rozdíl mezi těmito investicemi a odlivem kapitálu z Česka do zahraničí bezmála 90 miliard eur, a to zejména z důvodu vyplácených dividend do zahraničí. „Zdroje z Česka doslova mizí, mnohdy v daňových rájích. Musíme společně tlačit především na velké obchodní řetězce a bankovní domy, aby peníze reinvestovali v Česku do infrastruktury, vzdělávání a podobně,“ uvedl Štěch. Předseda Juncker má o tomto problému povědomí a připustil, že by se chování některých velkých investorů v tomto ohledu mělo změnit.

V diskusi o obranné politice hovořili předsedové o koordinaci evropských armád. „Nikdo z nás nechce zřizovat nové síly, které by měly konkurovat NATO. Podporujeme však koordinaci evropských armád, to bude potřeba i vzhledem k ochraně Schengenského prostoru. Nemůžeme si dovolit nové struktury, musíme zefektivnit ty stávající,“ řekl Štěch. „Bereme naše závazky vůči NATO vážně, v současnosti je shoda na záměru navýšit výdaje ČR na obranu na úroveň 1,4 % HDP,“ uvedl při jednání s Junckerem předseda Poslanecké sněmovny Hamáček.

Juncker se zástupci českého parlamentu hovořili také o vícerychlostní EU, přičemž se shodli, že úkolem všech členských zemí musí být shodný úhel směřování. „Pan Juncker ani my nejsme přívrženci institucionalizace vícerychlostní Evropy. Můžou být státy ekonomicky výkonnější a ty pomaleji rostoucí, ale nesmí být uměle děleny na silné a slabé, směr vývoje musí být stejný s cílem tyto rozdíly snižovat,“ uvedl Štěch po hodinovém jednání.

Tématem jednání byl také odchod Velké Británie z EU. Podle Junckera jsou představy Britů v určitém ohledu naivní. „Britští voliči při svém rozhodování o brexitu neviděli problémy, které dnes postupně objevujeme. Dopady brexitu budou velké,“ upozornil Juncker v den britských voleb do dolní sněmovny, bez ohledu na jejich výsledky.

Eva Davidová, 08.06.2017

Odkaz na akce v kalendáři:

08.06.2017 17:45 Předseda Senátu PČR M. Štěch a předseda Poslanecké sněmovny PČR J. Hamáček oficiálně přijímají předsedu Evropské komise J.E. pana Jean-Claudem Junckera. Pozváni jsou místopředsedové Senátu a Poslanecké sněmovny PČR a předsedové Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost a Výboru pro záležitosti Evropské unie Senátu PČR a předsedové Zahraničního výboru a Výboru pro evropské záležitosti Poslanecké sněmovny PČR