Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Eva Davidová
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 732 142 954

Milan Štěch jednal s maďarským prezidentem, shodují se v pevném postoji proti kvótám (05.12.2017)

Bez dohody všech států EU v dalším postupu v oblasti migrace může docházet k oslabování Unie, shodl se předseda Senátu Milan Štěch s maďarským prezidentem Jánosem Áderem. Podle něj je na cestě do Evropy 60 milionů lidí a EU musí hledat rychlé, ale zároveň dlouhodobé řešení. Oba politici hovořili také o vnitropolitické situaci v ČR a postojích zemí Visegrádské skupiny (V4).

Milan Štěch s Jánosem Áderem

Milan Štěch s Jánosem Áderem

Áder se Štěcha ptal na jeho názor na sestavování nové české vlády a odhad budoucího vývoje. Štěch mu vysvětlil souvislosti současného politického uspořádání v zemi a také důvod, proč se menší parlamentní strany včetně ČSSD nechtějí podílet na vládnutí s Andrejem Babišem.

Štěch, který v minulém týdnu navštívil Budapešť v rámci jednání předsedů parlamentů V4, ocenil postoj Maďarska k migraci a upozornil ho také na stanoviska Senátu přijatá v posledních dvou letech. V těch Senát dlouhodobě odmítá kvóty na přerozdělování migrantů a také nabádá, aby se EU soustředila na pomoc zemím, ze kterých přicházejí. „Každý stát si má určovat svá pravidla. V tomto ohledu nelze očekávat solidaritu s kvótami od zemí V4 a Rakouska, které také postupně mění postoj k migraci. Je třeba hledat konsenzuální reformu migrační politiky EU. Bez vzájemné dohody všech zemí hrozí, že EU bude oslabována. A mohou následovat další země s tendencí zopakovat postup Velké Británie směřující k odchodu z EU,“ řekl předseda Senátu Štěch.

Prezident Maďarska se odpoledne sešel také se svým českým protějškem Milošem Zemanem a členy Poslanecké sněmovny. Zástupci obou zemí se shodli, že ČR pojí s Maďarskem vysoce kvalitní vztahy a je třeba podporovat kontakty na všech úrovních.

Eva Davidová, 05.12.2017

Odkaz na akce v kalendáři:

05.12.2017 18:00 Předseda Senátu PČR M. Štěch se spolu s místopředsedou Senátu PČR I. Bárkem, místopředsedou Senátu PČR J. Kuberou, předsedou Výboru pro záležitosti Evropské unie Senátu PČR V. Hamplem a místopředsedou Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu PČR Z. Brožem oficiálně setká s prezidentem Maďarské republiky J.E. panem Jánosem Áderem.