Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Eva Davidová
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 732 142 954

M. Štěch: Vztahy Česka s Chile jsou vynikající, musí se rozvíjet (11.01.2017)

Senátní delegace přijela do Chile na návštěvu, která má za cíl prohloubit politické a obchodní vztahy mezi oběma zeměmi. Ty pojí obdobná historie; Chile podobně jako Česko nastoupilo po roce 1990 cestu demokratického vývoje. I podle hospodářských ukazatelů je právě spolupráce např. na poli technologií nebo průmyslu mezi oběma zeměmi velmi slibná.

Jednání Milana Štěcha s předsedou chilského Senátu

Jednání Milana Štěcha s předsedou chilského Senátu

Senátní delegace navštíví po Santiagu také Valparaíso, Valdivii a Antofagastu. Doprovodná podnikatelská delegace absolvuje jednání s místními byznysmeny na třech podnikatelských fórech. „Chile je nejstabilnější a ekonomicky nejvíce otevřená země Latinské Ameriky. Chceme navázat na vynikající politické vztahy. Vidíme tady velký potenciál pro české podnikatele, ale i pro chilské firmy pro společné podnikání. I proto jsem rád, že předseda chilského Senátu přijal pozvání k návštěvě Česka, při které bychom se právě na rozvoj obchodních vztahů soustředili,“ řekl předseda Senátu Milan Štěch při jednání v Kongresu. Hned po příletu jednal s chilským ministrem zahraničí, mimo jiné o asociační dohodě mezi Chile a EU platné od roku 2003. Obě strany věří, že smlouva bude do konce tohoto roku aktualizována. Hovořili o politickém vývoji jak v USA, tak v Evropě. „Je zřejmé, že se Chile připravuje na různé varianty vývoje administrativy Spojených států po nástupu Donalda Trumpa do funkce prezidenta,“ řekl po jednání Štěch. Hovořili také o záležitostech týkající se migrační krize v Evropě, brexitu apod.

Předseda Senátu jednal také se šéfem horní komory chilského Kongresu Ricardem Lagosem Weberem. „Přestože jsme země, které jsou geograficky velmi vzdálené, máme mnoho společného, včetně stability obou zemí v rámci daného regionu. Chceme naše vztahy nadále rozvíjet a také přispět k budování lepších podmínek pro naše podnikatele. I proto chci co nejdříve opětovat návštěvu České republiky,“ řekl Lagos, který po jednání předal Milanovi Štěchovi medaili chilského Senátu za zásluhy při budování česko-chilských vztahů.

Při jednání se členy zahraniční komise hovořili senátoři také o avizovaných rozhodnutích nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a jejich dopadech na vztahy USA s Čínou a Ruskem. „Možná právě proto, že se politika Spojených států poněkud odchýlí od stávajícího směřování, budou muset ostatní země hledat i jiné možnosti rozvoje, což může dát nový impuls rozvoji vztahů mezi Evropskou unií a Chile, ale potažmo i Tichomořskou aliancí, jejímž je Chile velmi aktivním a respektovaným členem,“ řekl předseda Senátu Milan Štěch. Ten přivezl do Santiaga početnou delegaci podnikatelů doprovázenou zástupci Hospodářské komory a ministerstva zahraničí a průmyslu. Jednání v Santiagu, Valparaísu, Valdivii a Antofagastě mají přispět k prohloubení obchodní spolupráce mezi oběma zeměmi, pro kterou je velmi důležitá také čerstvě uzavřená smlouva o zamezení dvojímu zdanění.

Eva Davidová, 11.01.2017

Odkaz na akce v kalendáři:

08.01.2017 00:00 8.1. - 15.1.2017, Předseda Senátu PČR M. Štěch spolu s předsedou senátorského klubu ČSSD a členem Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu PČR P. Víchou, předsedou senátorského klubu ODS a členem Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu PČR M. Vystrčilem, předsedkyní senátorského klubu ANO a členkou Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu PČR Z. Hamousovou, místopředsedkyní Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu PČR J. Seitlovou a členem Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu PČR Radko Martínkem oficiálně navštíví Chilskou republiku.