Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Eva Davidová
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 732 142 954

M. Štěch: EU není ideální projekt, ale lepší místo pro život na světě není (29.11.2016)

Milan Štěch jednal s prezidentem Srbska Tomislavem Nikoličem o budoucnosti Evropské unie, migraci, Kosovu a ruských sankcích.

Milan Štěch s chotí a srbský prezident Tomislav Nikolič s chotí

Milan Štěch s chotí a srbský prezident Tomislav Nikolič s chotí

Předseda Senátu Milan Štěch hovořil se srbským prezidentem o úsilí Srbska začlenit se do Evropské unie. „Věřím, že EU je dobrý projekt. Přestože v Evropě započaly největší konflikty minulého století, tedy obě světové války, věřím, že dnes neexistuje na světě lepší místo pro život. Byť si občané EU často neváží životní úrovně, kterou máme," řekl Milan Štěch. Nabídnul Srbsku sdílení zkušenosti se začleněním země do struktur Evropské unie, které český Senát má. „Chceme do Evropské unie, i když víme, že je to uhlazená společnost, ve které Srbsko nebude vždy poslušně souhlasit. A i když EU klade přísné požadavky, stojíme o členství v EU, protože do Evropy patříme," řekl srbský prezident. Největšími překážkami pro vstup do EU je v současnosti neochota podepsat dohody s Kosovem a přijmout ruské sankce.

S předsedou Senátu hovořil prezident Srbska také o uznání nezávislosti Kosova, což Milan Štěch spolu s dalšími dnešními vysokými ústavními činiteli nepodporoval. Srbsko na rozdíl od členství v EU nestojí o vstup do NATO.

Srbský prezident přijel do Česka na pozvání prezidenta Miloše Zemana, setká se také s premiérem Bohuslavem Sobotkou a dalšími politiky.

Eva Davidová, 29.11.2016

Odkaz na akce v kalendáři:

29.11.2016 19:30 Předseda Senátu PČR M. Štěch s chotí pořádá slavnostní večeři na počest prezidenta Srbské republiky J.E pana Tomislava Nikoliće s chotí za účasti místopředsedy Senátu PČR J. Šestáka, místopředsedy Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu PČR P. Kunčara a místopředsedkyně Výboru pro záležitosti Evropské unie Senátu PČR E. Sykové.