Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Eva Davidová
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 732 142 954

M. Štěch: Výše platů v Česku neodpovídá výkonu naší ekonomiky (25.11.2016)

Předseda Senátu se setkal s generálním ředitelem Mezinárodní organizace práce (MOP) Guy Ryderem. Ten přijel na návštěvu České republiky při příležitosti konání konference o budoucnosti pracovních trhů.

Guy Ryder a Milan Štěch

Guy Ryder a Milan Štěch

Guy Ryder hovořil s předsedou Senátu hlavně o důvodech, proč se České republice stále nedaří přiblížit se platovým podmínkám v západních zemích. Podle Milana Štěcha, kterého s Guy Ryderem pojí dlouholetá práce v odborech, je úroveň mezd v Česku nízká hlavně proto, že firmy své zisky často spíše přesměrují do zahraničí. „Jako členové EU a globálního hospodářství cítíme, že se začínáme stávat „kolonií“, ze které se čerpají zisky, než aby se tady vydělané peníze dále investovaly,“ popsal Štěch strategii některých podniků.

V souvislosti s pomalým růstem platů připomněl potíže nejohroženějších obyvatel s velmi nízkými příjmy; Česko sice vykazuje poměrně nízký počet lidí žijících v chudobě, ale nebezpečně vysoký počet lidí žijících jen těsně nad hranicí chudoby. „Ekonomika prospívá, sociální dialog se zlepšuje, úroveň mezd ale stále není taková, aby tomu odpovídala,“ řekl Štěch. S Ryderem hovořili o liberálním podnikatelském prostředí devadesátých let, které nenahrávalo sociálnímu dialogu, a dnešní komunikaci odborů se zaměstnavateli a vládou.  

Guy Ryder přijel do Česka jako nejvyšší zástupce MOP – speciální organizace OSN, která usiluje o prosazování sociální spravedlnosti a mezinárodně uznávaných pracovních práv. Do České republiky přijel generální ředitel MOP vůbec poprvé. Během své návštěvy se Ryder setkal také se zástupci odborů, premiérem a ministryní práce a sociálních věcí. Ocenil, že se v Česku výrazně zlepšil sociální dialog. S Milanem Štěchem hovořili také o úrovni mezd ve veřejném sektoru, o zahraniční pracovní síle, o migraci a pracovním právu.

Eva Davidová, 25.11.2016

Odkaz na akce v kalendáři:

25.11.2016 13:00 Předseda Senátu PČR M. Štěch oficiálně přijímá generálního ředitele Mezinárodní organizace práce (ILO) pana Guye Rydera.