Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Eva Davidová
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 732 142 954

V Senátu byla představena kniha veršů Jana Zajíce, který se upálil na protest proti normalizaci (22.11.2016)

Vychází kniha Verše Jana Zajíce, který je spíše než jako začínající spisovatel znám jako student, který se v roce 1969 upálil na protest proti násilně zastavené reformě socialismu.

Předseda Senátu se sestrou Jana Zajíce Martou a jeho bratrem Jaroslavem

Předseda Senátu se sestrou Jana Zajíce Martou a jeho bratrem Jaroslavem

Básnickou sbírku s názvem Verše vydává nakladatelství Olympia ve spolupráci se sourozenci Jana Zajíce Martou a Jaroslavem. Ti předali pozůstalosti po svém bratrovi Ústavu pro studium totalitních režimů. Verše Jana Zajíce mají za cíl pomoci pochopit pohnutky mladého člověka, který obětoval svůj život pro ideály, jimž věřil.

V Senátu při slavnostním křtu knihy vystoupil editor knihy Vladislav Kučík a také předseda Senátu Milan Štěch, který označil sebeupálení Jana Palacha i Jana Zajíce za hrdinský čin, který byl protestem proti narůstající apatii ve společnosti. "Byly to činy asi projevu zoufalství, ale nebyly to činy lidí psychicky vyšinutých, ale lidí s citlivou duší," uvedl Štěch. "Vždy když slyším o příběhu Jana Palacha nebo Jana Zajíce, vzpomenu si na pocit jejich rodičů, kteří museli nesmírně trpět ztrátou života svých synů. Přál bych si, aby rodiče už nikdy nemuseli oplakávat své děti, které by se rozhodly z podobných důvodů ukončit svůj život," řekl předseda Senátu při slavnostním představení knihy.

Kniha o šesti desítkách stran vyšla s podporou a pod záštitou předsedy Senátu, Moravskoslezského kraje, pražského magistrátu a Českého svazu bojovníků za svobodu. Nakladatelství Olympia ji vydalo v koedici s Ústavem pro studium totalitních režimů k 75. výročí Mezinárodního dne studentstva.

Eva Davidová, 22.11.2016

Odkaz na akce v kalendáři:

22.11.2016 13:00 Slavnostní prezentace knihy Jan Zajíc "Verše"