Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Eva Davidová
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 732 142 954

Lidovečtí senátoři odmítají zbraňovou ústavní novelu (11.10.2017)

Senát dnes odložil projednávání novely ústavního zákona o bezpečnosti, která má posílit práva majitelů zbraní. Senátoři z klubu KDU-ČSL a nezávislých tuto novelu odmítají a označují ji za potenciálně nebezpečnou.

Obrázek přidružený k tiskové zprávě

 

„Nepodléháme populismu a jsme přesvědčeni, že v otázce zbraní musí zvítězit zdravý rozum. Zbraňovou novelu považujeme za nešťastnou a potenciálně nebezpečnou z několika důvodů. Jsme bytostně přesvědčeni, že pilíře bezpečnosti České republiky musí tvořit profesionální armáda, policie a další státní složky. Zbraňová novela může vyvolávat v občanech falešný dojem, že se mají ozbrojovat a dle vlastního uvážení se zapojovat k zajišťování bezpečnosti ČR, protože stát na zajištění bezpečnosti nestačí,“ uvedl předseda senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislí Petr Šilar.

Lidovečtí senátoři vidí cestu, jak zachovat vysokou úroveň bezpečnosti v ČR, v účelném navyšování výdajů na obranu, posilování vztahů se spojenci v NATO nebo podpoře dobrovolných aktivních záloh, jež prochází řádným výcvikem.

„Byť v některých evropských zemích roste riziko terorismu, Česká republika je podle mezinárodního srovnání šestou nejbezpečnější zemí na světě. Riziko terorismu snížíme tím, že budeme zlepšovat podmínky pro práci tajných služeb, policie a armády, nikoliv cestou rozšiřování zbraní mezi populaci,“ doplnil senátor Petr Šilar.

Eva Davidová, 11.10.2017

Odkaz na akce v kalendáři:

11.10.2017 09:00 10. schůze Senátu