Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Eva Davidová
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 732 142 954

Stříbrná medaile Senátu pro vynikajícího rakouského vědce Antona Zeilingera (11.07.2017)

V Praze se konala mezinárodní fyzikální konference s názvem "Hranice kvantové a mezoskopické termodynamiky", při které předseda Senátu Milan Štěch ocenil práci profesora Antona Zeilingera.

Milan Štěch s Antonem Zeilingerem

Milan Štěch s Antonem Zeilingerem

Předseda Akademie věd Rakouské republiky prof. Anton Zeilinger přijel do Česka na veřejnou přednášku, při které obdržel Stříbrnou pamětní medaili Senátu od Milana Štěcha. Ten poznamenal, že laik si při vyslovení pojmu kvantová fyzika zpravidla mnoho nevybaví, přesto podvědomě tuší, že vědci, kteří v této oblasti pracují, sahají do oblastí, které mohou v budoucnu zásadním způsobem ovlivnit technologie a náš život: „Práce vědců základního výzkumu si v českém Senátu velmi vážíme. Zažili jsme období, kdy na základní výzkum v naší zemi byl učiněn jakýsi útok, bylo na něj pohlíženo s nedůvěrou, od vědců byly požadovány rychlé výsledky s pokud možno rychlou realizací v praxi a zejména rychlým ziskem. Takové krátkozraké vidění vědecké práce by však v konečném výsledku vedlo ke stagnaci. Vždyť bez základního výzkumu by nikdy nevznikly např. preparáty k léčbě AIDS českého profesora Holého používané dnes na celém světě."

Setkání pořádá Fyzikální ústav AV ČR ve spolupráci s Výborem pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Senátu Parlamentu ČR.

Podrobnější informace na stránkách Akademie věd: http://www.avcr.cz/cs/pro-media/aktuality/Hranice-kvantove-a-mezoskopicke-termodynamiky-2017/ 

Eva Davidová, 11.07.2017