Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Eva Davidová
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 732 142 954

Senátoři vyzývají premiéra, aby nepřijal demisi ministryně Valachové (25.05.2017)

Senátní podvýbor pro sport vyzývá premiéra Bohuslava Sobotku, aby nepřijal demisi ministryně školství Kateřiny Valachové, jejíž setrvání ve funkci považuje z hlediska řešení dalšího financování českého sportu za přínosné. K výzvě se připojil také předseda Senátu Milan Štěch.

ilustrační snímek: zasedání senátního podvýboru pro sport (senátoři Miroslav Nenutil a Jan Látka)

ilustrační snímek: zasedání senátního podvýboru pro sport (senátoři Miroslav Nenutil a Jan Látka)

"Široká odborná veřejnost stojí za ministryní školství Valachovou nebo dokonce vyzývá premiéra, aby nepřijímal její demisi. Od počátku tvrdím, že Kateřina Valachová je velmi schopná, pracovitá, fundovaná a komunikativní. Kdyby tušila, jaké problémy na ministerstvu jsou, jistě by je řešila už v jejich počátku. Chápu, že odborná veřejnost dochází ke stejnému poznání," řekl předseda Senátu Milan Štěch, který doporučil premiérovi, aby znovu zvážil, zda nabízenou demisi ministryně Valachové přijmout. "Sám si nepamatuji případ, kdy by odborná veřejnost natolik silně stála za svým ministrem," dodal Štěch.

Jednání podvýboru se zúčastnila ministryně školství, která informovala senátory o aktuální situaci v souvislosti s vyšetřováním korupce při rozdělování sportovních dotací. Usnesení podvýboru, který jednomyslně volá po setrvání Kateřiny Valachové ve funkci ministryně školství, podvýbor odeslal předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi. „Kateřina Valachová se zúčastnila jednání našeho podvýboru a kvalifikovaně odpovídala na všechny naše dotazy,“ ocenil po jednání předseda podvýboru Jaroslav Zeman. „Vnímáme situaci ve sportu jako velmi třaskavou, zejména pokud jde o fotbal, ale to nesmí poškodit ty, kteří chtějí sportovat a ničeho špatného se nedopustili, především děti. Právě Kateřina Valachová je podle nás natolik obeznámena se situací, že by bylo nelepší, aby v úřadě zůstala. Nikdo jiný se podle našeho názoru nemůže ve složitém resortu školství a zejména problematice sportu narychlo zorientovat,“ uvedl předseda podvýboru Jaroslav Zeman. S usnesením souhlasilo všech 9 přítomných senátorů napříč politickým spektrem.

Odkaz na kompletní znění usnesení podvýboru: http://www.senat.cz/xqw/webdav/pssenat/original/84163/70626

Eva Davidová, 25.05.2017

Odkaz na akce v kalendáři:

24.05.2017 17:00 3. schůze Podvýboru pro sport