Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Eva Davidová
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 732 142 954

Předseda Senátu s členy komise pro venkov navštívili Sasko, jednali o podpoře menšin a rekultivaci dolů (03.04.2017)

Předseda Senátu Milan Štěch dnes navštívil Sasko, zaměřil se na Lužické Srby, kterých žije v Německu zhruba 60 tisíc. Jazyk této národnostní menšiny se podobá češtině, v Budyšíně mají svou základní školu a gymnázium, kam předseda Senátu s delegací zavítali. Tématem návštěvy byla také těžba hnědého uhlí a způsoby rekultivace dolů.

Návštěva Findligsparku

Návštěva Findligsparku

Milan Štěch s delegací navštívil Dům Lužických Srbů v Budyšíně, kde se zástupci Svazu Lužických Srbů hovořili o formách podpory této národnostní menšiny. „Lužičtí Srbové jsou ukázkou toho, jak národnostní menšina obohacuje společnost. Úroveň společnosti se pozná i podle toho, jak podporuje národnostní menšiny,“ řekl Štěch po jednání s Lužickými Srby, z nichž velká část dodnes používá slovanský jazyk jako svou mateřštinu.

Milan Štěch také jednal v Drážďanech se saským ministerským předsedou Stanislawem Tillichem, tématy bylo prohlubování vzájemných vztahů, energetika, rozvoj dopravní infrastruktury nebo splavnění Labe. Hovořili také o probíhající těžbě uhlí na území spolkové země Sasko, na které se podílejí české společnosti.

K předsedovi Senátu se připojili také senátoři Miroslav Nenutil, Radko Martínek, Božena Sekaninová a Jiří Vosecký ze senátní komise pro rozvoj venkova. Ti společně s místopředsedou Senátu Ivem Bárkem tento týden absolvují návštěvu Saska a Bavorska zaměřenou na rozvoj a obnovu venkova.

V oblasti Lužice navštívili senátoři Trebendorf a Findligspark, kde se seznámili s postupem rekultivace bývalých hnědouhelných dolů. Do těchto oblastí se po ukončení těžby podařilo přilákat zpátky větší množství obyvatel. „Zdejší situace je důkazem toho, že pro úspěšnou rekultivaci oblastí je nezbytně nutná spolupráce těžařských firem s vládou a místními komunitami,“ uzavřel Štěch.

Eva Davidová, 03.04.2017

Odkaz na akce v kalendáři:

03.04.2017 00:00 Předseda Senátu PČR M. Štěch spolu s místopředsedou Senátu PČR I. Bárkem a se členy Stálé komise Senátu pro rozvoj venkova M. Nenutilem, J. Voseckým, R. Martínkem a B. Sekaninovou oficiálně navštíví Sasko a Horní Lužici.