Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Eva Davidová
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 732 142 954

Valdštejnská zahrada se 1. dubna otevře pro veřejnost (31.03.2017)

Pražané a návštěvníci metropole budou mít opět po zimě možnost navštívit Valdštejnskou zahradu, která je součástí sídla Senátu Parlamentu ČR. Už zítra se celý zahradní komplex otevírá veřejnosti. Otevřeno bude denně až do konce října.

Obrázek přidružený k tiskové zprávě

Valdštejnská zahrada je se svojí rozlohou s více než 14 tisíci m2 druhou největší zahradou v centru Prahy, větší jsou jen zahrady Pražského hradu. Poskytuje nejenom stovky míst k sezení a relaxaci, ale zároveň i působivý vhled do baroka 17. století v čele se salou terrenou. Tu, stejně jako celou zahradu s Valdštejnským palácem, nechal zbudovat Albrecht z Valdštejna. V době svého vzniku neměla tato stavba v palácových zahradách obdoby.

Výrazným prvkem v zahradě je také umělá krápníková stěna, na kterou navazuje voliéra pro výry. Kromě výrů je chloubou zahrady také šest pávů korunkatých a jeden pár pávů bílých, u kterého letos s napětím očekáváme potomky. Zahrada poskytuje útočiště také slípkám zelenonohým nebo kachnám divokým. Ty sice nepatří ke zdejší stálé fauně, ale Valdštejnskou zahradu si oblíbily a rády zde vyvádí mladé.

Valdštejnská zahrada je také místem pro mnoho kulturních akcí. Již na květen jsou naplánovány speciální akce: v sobotu 13. května proběhne třetí ročník Krojovaných slavnostní ve Valdštejnské zahradě. Tradiční cyklus koncertů Kulturního léta v Senátu pak startuje 18. května a zvláště milovníci folkloru se mohou těšit na koncerty každý čtvrtek od 17:00, a to až do 28. září. Podrobnosti k akcím pro veřejnost naleznou zájemci na webových stránkách Senátu.

Zahrada je otevřená denně až do 31. října. Ve všední dny od 7:30 do 18:00, o víkendech a svátcích od 10:00 do 18:00, od června do září pak o hodinu déle. Případná omezení otevíracích hodin naleznou zájemci vždy na webu Senátu v sekci Pro veřejnost/ Aktuality: http://www.senat.cz/zpravodajstvi/zpravy.php. Zájemci si mohou prohlédnout celý areál také prostřednictvím virtuální prohlídky dostupné na webu.

Denisa Čermáková, 31.03.2017