Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Eva Davidová
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 732 142 954

Předsedové senátů ČR a Chile jednali o dalších impulsech pro rostoucí obchodní výměnu (04.12.2017)

Na čtyřdenní návštěvu Česka přijel předseda Senátu Chile Andrés Zaldívar Larraín. Se svým protějškem Milanem Štěchem jednal v Senátu zejména o hospodářské spolupráci obou zemí, ale také o situaci v Jižní Americe zejména po nástupu amerického prezidenta Donalda Trumpa nebo o vnitřních problémech, se kterými se Chile potýká. Podrobně hovořili třeba o podpoře sociálního bydlení nebo o energetickém zajištění Chile, na kterém se podílejí české firmy.

Předseda českého Senátu Štěch a chilského Senátu Larraín

Předseda českého Senátu Štěch a chilského Senátu Larraín

Oba předsedové hovořili o dalším rozvoji spolupráce obou zemí, např. v oblasti strojírenských technologií. Podle Štěcha by měla nová česká vláda zajistit podpis připravených dohod o spolupráci obou zemí v oblasti obrany, podle kterých má Česko dodávat do Chile vybavení pro zajištění bezpečnosti země. Zároveň připomněl, že se Česko podílí na odstraňování ničivých následků požárů ze začátku tohoto roku. Připomněl nabídku českých systémů v oblasti požární ochrany se zaměřením na prevenci a zdůraznil, že Česko přispělo také na podporu opětovného zalesňování rozsáhlých oblastí. „Chile je nejstabilnější a nejrozvinutější zemí Jižní Ameriky. Patří mezi úspěšné demokratické státy, se kterými se Česku vyplatí a daří obchodovat. Přestože nás dělí tisíce kilometrů, máme dobrou obchodní bilanci,“ řekl Štěch, který Chile navštívil v lednu tohoto roku s početnou delegací podnikatelů z ČR. Vývoz do Chile v prvním pololetí letošního roku narostl o 14 %, přitom vývoz ze zemí Evropské unie v tomto období naopak klesal. České firmy dodávají do Chile např. dopravní a zemědělské stroje nebo součásti hojně vznikajících solárních elektráren.

Oba předsedové hovořili také o situaci ve Venezuele a na Kubě. Larraín vyjádřil obavu, že zásadní politické, společenské a hospodářské změny v těchto zemích nejsou na dosah. Popsal, že pro jeho zemi byla při obdobných změnách stěžejní mezinárodní podpora demokratického zřízení proti generálovi Pinochetovi, se kterým se Larraín osobně potýkal v chilském Senátu.

Tématem byl také nárůst populistických hnutí napříč světem a sociální nerovnost. Chile v současnosti rozvíjí systém sociálního bydlení, podle kterého se sociálně nejslabší obyvatelé dostanou za symbolické ceny ke komfortnímu bydlení ve vybavených lokalitách.

Předseda chilského Senátu v Česku jednal také s ministrem financí, v následujících dnech se setká také s premiérem a zástupci Poslanecké sněmovny.

Eva Davidová, 04.12.2017

Odkaz na akce v kalendáři:

04.12.2017 16:30 Předseda Senátu PČR M. Štěch se spolu s předsedou Výboru pro záležitosti Evropské unie Senátu PČR V. Hamplem oficiálně setká s předsedou Senátu Národního kongresu Chilské republiky J.E. panem Andrésem Zaldívarem Larraínem.