Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Eva Davidová
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 732 142 954

Koncert s rozhovory na téma vězeňství: PĚT TVÁŘÍ ZDI (11.10.2017)

Letos podruhé se v Senátu koná koncert Pět tváří zdi. Součástí akce budou i rozhovory na téma vězeňství. Zapojí se do nich oběti trestných činů, zástupci Vězeňské služby, současní i bývalí odsouzení a také jejich příbuzní.

Mezinárodní vězeňské společenství se pokouší propojit všechny, kterých se dotýká zločin, a během jednoho koncertu s rozhovory nechat nahlédnout do pocitů obětí trestných činů, do svědomí pachatelů, do prožitků rodin odsouzených, poznat úskalí propuštěných po výstupu a jejich zařazování zpět do společnosti, pochopit děti vězňů jako na sekundární oběti trestného činu, podívat se i do soukromí vězňů a zkušeností Vězeňské služby.

Tento nápad propojení krimi světa z pěti různých úhlů pohledu s kvalitní hudbou se ukutečnuje již pošesté. Druhým rokem se koncert koná v Senátu. Rozhovory letos prvně doplní hudba odsouzených ze dvou českých věznic: Rýnovice a Světlá nad Sázavou. Vězni budou hrát většinou vlastní tvorbu.

Na koncertu očekáváme cca 150 hostů, zástupce Generálního ředitelství Vězeňské služby, mnoho ředitelů věznic a dalších pracovníků justice a také neziskových i vládních organizací, které se zabývají touto oblastí.

Koncert upozorní zejména na dva projekty Mezinárodního vězeňského společenství: Andělský strom - projekt zasílání vánočních dárků dětem vězňů spolu s osobními dopisy odsouzených rodičů a dále na projekt restorativní justice Building Bridges, ve kterém se setkávají k dialogu nesouvisející pachatelé a oběti uvnitř věznic.

Koncert chce zviditelnit problematiku vězeňství a dát do kontextu všechny oblasti, kterých se setkání se zločinem dotýká.

Při koncertu budou hovořit zástupci Vězeňské služby, oběti, odsouzení, propuštění, rodiny s dětmi z projektu Andělský strom a děti vězňů, které byly v létě na Andělském kempu.

Záměrem akce je rozšířit počet vánočních dárků a dát možnost většímu počtu dárců stát se "Vánočním andělem" pro děti, které jsou nejvíce zapomenuté a značně stigmatizované. Koncert má mnoho úrovní náhledu na danou problematiku a každý rok bývá velmi povzbuzující pro odsouzené, pro rodiny, ale i pro zaměstnance justice.

Pozvánka je k dispozici na webu Senátu.

Eva Davidová, 11.10.2017