Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Eva Davidová
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 732 142 954

O situaci v Evropě a problému antisystémových stran hovořil předseda Senátu se svým slovenským protějškem Dankem (26.09.2017)

Předseda Senátu Milan Štěch se setkal s předsedou slovenské Národní rady Andrejem Dankem. Hovořili o systému politických stran v obou zemích a situaci v Evropě.

Obrázek přidružený k tiskové zprávě

Předseda Senátu Štěch ocenil zvládnuté předsednictví Slovenska Evropské radě. Pozitivně hodnotí také to, že na Slovensku i v důsledku zvládnutého předsednictví vzrostla důvěra obyvatel v evropské instituce. Oba se shodli na tom, že velkou výzvou obou zemí je účast občanů ve volbách do Evropského parlamentu, která je právě na Slovensku a v ČR nejnižší. Hovořili také o problému, kterému v současnosti čelí obě země; tím je výskyt antisystémových stran a jejich zastoupení v parlamentu. „Tyto strany šplhají rychle nahoru a jejich hlavním záměrem není kvalitní správa země, ale spíše snaha získat moc a vliv. Je velmi složité zapojit tyto strany do demokratického politického systému, když se proti němu v zásadě vymezují,“ řekl Danko. Upozornil na to, že na Slovensku některé takové strany mají pouze desítky členů, kteří navíc zdaleka nejsou názorově jednotní. I proto se na Slovensku chystá nový zákon o politických stranách, jehož záměrem je odlišit podnikatelskou činnost od té politické.

Tématem společného jednání české a slovenské delegace byla také Evropská unie a spolupráce na úrovni Visegradské skupiny. „Brzdíme v Evropské unii některé věci, které jsou zbytečné. A zároveň máme společný názor na mnoho problémů, třeba na řešení migrace. Tento formát je užitečný při diskusích třeba o euru. Vidíme uvnitř Visegradské skupiny, že to jde s eurem i bez eura,“ řekl Štěch. S Dankem se shodli na tom, že právě tento formát umožňuje úspěšně řešit také další problémy, např. rozdílnou kvalitu potravin na jednotlivých trzích.

Tématem, které budou obě země prosazovat při jednáních v Bruselu, zůstávají např. harmonizace pracovního práva nebo otázka bezpečnosti Evropy. „Musíme být ostražití, svět je svým způsobem stále bipolární. USA má po nástupu nového prezidenta svoje problémy a Rusko se snaží zvyšovat svůj vliv. I proto musí Evropa včetně našich zemí dbát na zajištění bezpečnosti našich občanů,“ uzavřel Štěch.

Eva Davidová, 26.09.2017

Odkaz na akce v kalendáři:

26.09.2017 15:00 Předseda Senátu PČR M. Štěch spolu s 1. místopředsedkyní Senátu PČR M. Horskou, místopředsedou Senátu PČR I. Bárkem, místopředsedou Senátu PČR J. Šestákem, předsedou Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu PČR F. Bublanem a místopředsedou Výboru pro záležitosti Evropské unie Senátu PČR V. Plačkem se oficiálně setká s předsedou Národní rady Slovenské republiky J.E. panem Andrejem Dankem.