Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Eva Davidová
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 732 142 954

Tisková zpráva senátorského klubu ODS: Dohled nad volebními kampaněmi má mnoho úskalí (30.08.2017)

V Senátu se uskutečnil seminář o prvních zkušenostech s fungováním Úřadu pro dohled nad financováním politických stran a hnutí. Jeho zástupci diskutovali se zástupci politických stran a odborníky o úskalích dohledu nad volebními kampaněmi.

Zleva senátoři J. Kubera a M. Vystrčil a předseda úřadu V. Weis

Zleva senátoři J. Kubera a M. Vystrčil a předseda úřadu V. Weis

„Zpočátku úřad existoval de jure. Ale nikoliv fakticky,“ řekl dnes v Senátu při zahájení odborného semináře o prvních zkušenostech s fungováním Úřadu pro dohled nad financováním politických stran a hnutí jeho předseda Vojtěch Weis.

„Právní úprava je nová, mnohdy nepřesná. Věřte, že to nedělá problémy jenom politickým subjektům, ale mnohdy i nám. Děláme vše proto, abychom situaci politickým subjektům usnadnili, nikoliv zkomplikovali,“ řekl dále Vojtěch Weis.

Opačného názoru byli ale někteří účastníci semináře, když v diskusi mimo jiné zaznělo, že výklad zákona o politických stranách je nutno provádět v kontextu a v souladu s hierarchií dalších právních předpisů. Zákon podle některých názorů fakticky limituje svobodnou soutěž politických stran a cílem úřadu nemůže být zmenšovat prostor, ve kterém se strany a hnutí pohybují.

Podle názoru hned několika účastníků povede vymáhání práva i podle výkladu úřadu  k mnoha soudním sporům a přím. „Zákon je děravý jako řešeto,“ uvedl doslova senátor a předseda Senátorského klubu ODS Miloš Vystrčil.

Mnoho nejasností je kromě jiného například kolem využívání registrovaných třetích osob, negarantovaných výlepů plakátů, institutu zadavatelů, zpracovatelů a také podporovatelů. „Učíme se za pochodu a některá naše současná stanoviska jistě budou v budoucnu korigována, ale novela zákona zatím není na pořadu dne,“ shrnul v závěru semináře Vojtěch Weis.

„České zákonodárství je v dezolátním stavu a nikdo s tím nechce nic udělat,“ uvedl místopředseda Senátu Jaroslav Kubera. „Je přece řada fint, jak tento zákon a všechny další obejít a pokud tyto finty dnes nejsou, určitě je někdo brzo vymyslí. A my je obejdeme dalším zákonem a potom dalším, až se těmito zákony zcela obklíčíme a už nebude možné cokoliv udělat, aby to nebylo z pohledu nějakého zákona nebo jeho novely protizákonné,“ uvedl dále.

„Ale jsem rád, že jsem tady zjistil, že vytetovat si na tělo znak ODS není zahrnuto do financování kampaně a ani zatím není trestné,“ uzavřel s nadsázkou svá slova při závěrečném vystoupení Jaroslav Kubera.

Zvukový záznam semináře je zpřístupněn na adrese http://www.senat.cz/info/seminar_o_uradu.mp3.

Eva Davidová, 30.08.2017

Odkaz na akce v kalendáři:

30.08.2017 10:00 Seminář na téma „První zkušenosti s fungováním Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí“