Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Eva Davidová
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 732 142 954

Spolupráce Senátu s Akademií věd se rozšíří, dohodli se šéfové obou institucí (05.04.2017)

Předseda Senátu Milan Štěch přijal nové vedení Akademie věd ČR a dohodli se na pokračování spolupráce obou institucí. V roce 2011 podepsaly obě instituce Memorandum o spolupráci, na jehož základě dochází k pořádání společných akcí nebo konzultacím. Předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová chce teď rozšířit spolupráci a po vzoru britského parlamentu připravovat zákonodárcům nezávislá stanoviska vědců k vybraným legislativním změnám.

Členové vedení Akademie věd s vedením Senátu

Členové vedení Akademie věd s vedením Senátu

Šestiletá spolupráce Akademie věd se Senátem bude pokračovat i po zvolení nového vedení Akademie věd. Senát si této spolupráce váží a chce nadále být silným zastáncem vědy a výzkumu. „V letech při hospodářské krizi existoval silný tlak na měřitelnost výsledků vědy a potlačení základního výzkumu. Po letech ale vidíme, že bez něj se věda neobejde. Senát bude nadále podporovat základní výzkum, pro který máme pochopení,“ uvedl předseda Senátu Milan Štěch. Spolu s místopředsedy Senátu Miluší Horskou a Jiřím Šestákem hovořili o konkrétních formách budoucí spolupráce a také blahopřáli novému vedení ke zvolení.

Předsedkyně Eva Zažímalová chce navázat na úspěšnou spolupráci obou institucí a nabídla senátorům odborné podklady k jejich rozhodování. „Jsme připraveni poskytnout zákonodárcům odborná stanoviska k aktuálním tématům. Akademie věd je jediná zastřešující instituce, která pokrývá všechny vědní obory. A díky tomu můžeme poznatky z různých oborů zpracovávat a různě kombinovat,“ řekla Zažímalová, která se s touto praxí seznámila ve Velké Británii, kde zákonodárci právě od vědců dostávají posudky k aktuálním tématům. Senát má o tyto posudky zájem a s Akademií věd dojednává konkrétní formu této spolupráce. Předseda Senátu chce také hledat nové vědní obory, které by se Senátem mohly na odborné úrovni spolupracovat, např. formou seminářů nebo odborných konzultací. Obě instituce společně pořádají např. připomínkové akcí k různým výročím a spolupracují při přípravách odborných konferencí.

Videozáznam tiskové konference najdete v tomto odkazu: http://www.senat.cz/informace/galerie/videogalerie/video.php?id=329.

Eva Davidová, 05.04.2017

Odkaz na akce v kalendáři:

05.04.2017 10:30 Předseda Senátu PČR M. Štěch se spolu s 1. místopředsedkyní Senátu PČR M. Horskou a místopředsedou Senátu PČR J. Šestákem oficiálně setká s novým vedením Akademie věd ČR.
05.04.2017 11:30 Tiskový briefing po jednání vedení Senátu s novým vedením Akademie věd