Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Eva Davidová
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 732 142 954

M. Štěch v Polsku jednal o ochraně ovzduší a legislativních změnách (21.02.2017)

O česko-polské spolupráci, hospodářském rozvoji, evropské politice, ochraně ovzduší a dalších tématech jednal předseda Senátu Milan Štěch se svými partnery v Polsku. V doprovodu trojice senátorů jednal s maršálkem Senátu a Sejmu, s místopředsedou vlády, ministrem zahraničí a dalšími ústavními činiteli.

Česká delegace s maršálkem polského Senátu

Česká delegace s maršálkem polského Senátu

Společným tématem byla opatření vedoucí ke zlepšení ovzduší. Státní podtajemník Ministerstva rozvoje Tadeusz Kościński ujistil, že Polsko řeší problém lokálních topenišť u česko-polských hranic, která negativně ovlivňují také ovzduší v Moravskoslezském kraji. Do dvou let podle něj budou vyměněny zastaralé kotle domácností, které nejvíc znečišťují ovzduší. Zároveň přiznal, že Polsko je na vytápění uhlím závislé. „České firmy musely už několik let zpátky snížit míru znečištění, což se podařilo. I české domácností postupně obnovují své kotle. A vláda chce postupně také podporovat čistější dopravu, především elektromobily. Je třeba, aby obdobné iniciativy ještě rychleji probíhaly také na polské straně,“ zdůraznil Štěch při jednáních s poslanci a senátory. Ve Varšavě se seznámil se záměrem přechodu místních autobusů hromadné dopravy na elektropohon s možnostmi dobíjení přímo ve stanicích.

Politici hovořili také o situaci na Ukrajině nebo ochodu Velké Británie z EU. Polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski stále věří, že si Britové s ohledem na možné důsledky plánovaný odchod z Unie rozmyslí a brexit se neuskuteční. Milan Štěch se také zajímal o to, jak Polsko bojuje proti odlivu peněz do cizích zemí. Polská vláda chce odlivu kapitálu čelit převzetím některých bank nebo zavedením opatření, v jejichž důsledku by peníze zůstaly v Polsku formou reinvestic.

Mezi tématy jednání byly také chystané legislativní změny v obou zemích. Předseda Senátu je spíše skeptický k záměru vládní strany Právo a spravedlnost omezit maximální mandát starostů na 8 let. „U nás by takové opatření podle mého názoru nemělo velkou podporu politiků ani veřejnosti. Někteří starostové, a nejde pouze o výjimky, jsou úspěšně voleni i potřetí nebo počtvrté. Občané mohou volit jiné kandidáty, ale často vyhodnotí jako nejlepší právě dosavadní starosty. Navíc třeba v malých obcích, kterých je v Česku extrémně velké množství, se adepti na post starostů příliš nehrnou,“ uvedl Štěch. Ten zároveň vítá, že Polsko usiluje o zavedení volebního systému kopírujícího ČR při volbách do Senátu. V současnosti v Polsku volby do obou komor parlamentu probíhají zároveň, a proto není v plné míře zajištěna kontrolní funkce Senátu.

Tématem jednání v Senátu a Sejmu byla také podpora rodin a snaha o udržení mladých lidí ve vlasti. „Polsko si nemůže dovolit platit vzdělání tolika mladým lidem, kteří hned po ukončení školy odcházejí do zahraničí za lepšími výdělky,“ řekl maršálek Senátu Stanislaw Karczewski. Společným tématem obou zemí je také příprava na situaci, kdy budou muset přestat spoléhat na investice z Bruselu a najít vlastní zdroje financování projektů, zejména dopravní infrastruktury.  

Předsedu Senátu doprovodili při dvoudenní oficiální návštěvě Varšavy senátoři Tomáš Czernin, Lubomír Franc a Jan Veleba.

Eva Davidová, 21.02.2017

Odkaz na akce v kalendáři:

20.02.2017 00:00 20.2. - 21.2.2017, Předseda Senátu PČR M. Štěch spolu s předsedou Klubu nezávislých senátorů a místopředsedou Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu Senátu PČR J. Velebou, členem Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu PČR L. Francem a členem Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu PČR T. Czerninem oficiálně navštíví Polskou republiku.