Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Eva Davidová
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 732 142 954

M. Štěch: Systém EET přispěl k narovnání podnikatelského prostředí v Česku (13.02.2017)

Předseda Senátu Milan Štěch jednal se svým chorvatským protějškem Božo Petrovem, předsedou chorvatského parlamentu. Hovořili o ekonomice, zvláště energetice, problémech EU a migrační krizi. Velkou část jednání věnovali systému elektronické evidence tržeb, který v Chorvatsku funguje od roku 2013.

Milan Štěch a Božo Petrov s delegací

Milan Štěch a Božo Petrov s delegací

Předseda Senátu Milan Štěch hovořil se svým protějškem z Chorvatska o přechodu země na elektronickou evidenci tržeb. Božo Petrov popsal, jak se v Chorvatsku systém zaváděl a jak funguje dnes. Podle Petrova přispívá ke snižování šedé ekonomiky a přináší vyšší příjmy do státního rozpočtu. „Jsem rád, že se nenaplňují řeči o tom, že systém EET v Chorvatsku nefunguje. Opak je pravdou, považuji evidenci tržeb za správný krok, který narovnal prostředí mezi těmi, kteří hráli fér a kteří naopak nedodržovali pravidla. Po letech, kdy jsme se snažili prosadit registrační pokladny, pro které jsme nikdy nenašli dostatek sil ve sněmovně, jsem rád, že se podařilo zavést elektronickou evidenci tržeb, která plní očekávání,“ řekl předseda Senátu Milan Štěch. Bezproblémový chod EET u českých prodejců je prioritou vlády premiéra Bohuslava Sobotky. „Jediným prokazatelným negativem elektronické evidence tržeb je nárůst administrativy. Jinak ale je systém jako celek nepochybně prospěšný a účinný v boji proti šedé ekonomice. Vedl k nárůstu přiznaných tržeb. Extrémním případem byl dokonce konkrétní obchod, kde vykazované tržby po zavedení EET vzrostly o 27 000 %,“ řekl Petrov.

Mezi další témata rozhovoru patřila např. podpora dalších zemí Balkánu při snaze o vstup do EU nebo důsledky a vývoj migrační krize.

Eva Davidová, 13.02.2017

Odkaz na akce v kalendáři:

13.02.2017 12:00 Předseda Senátu PČR M. Štěch se setká s předsedou Parlamentu Chorvatské republiky J.E. panem Božo Petrovem.
13.02.2017 12:30 Předseda Senátu PČR M. Štěch pořádá slavnostní oběd na počest předsedy Parlamentu Chorvatské republiky J.E. pana Božo Petrova za účasti místopředsedy Senátu PČR I. Bárka, místopředsedkyně Výboru pro záležitosti Evropské unie Senátu PČR E. Sykové a člena Výboru pro záležitosti Evropské unie Senátu PČR L. Michálka.