Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Eva Davidová
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 732 142 954

M. Štěch: Kandidátské země z Balkánu musí cítit podporu svého snažení (01.12.2017)

V Budapešti se sešli předsedové parlamentů zemí Visegradské skupiny. Zástupci parlamentů ČR, Slovenska, Polska a Maďarska hovořili o možném rozšiřování Evropské unie a také o pozicích zemí Visegradské skupiny (V4) v rámci EU.

Obrázek přidružený k tiskové zprávě

Předseda Senátu Milan Štěch vyzval své kolegy ze zemí V4, aby motivovali reformní a modernizační úsilí zemí, které mají ambice vstoupit do Evropské unie. „I pro nás byla perspektiva členství velkou motivací. Když země západního Balkánu, především Albánie nebo Makedonie, budou plnit stanovená kritéria, neměla by Unie klást další podmínky. A právě naše země střední Evropy by měly nahlas jejich úsilí podporovat a oceňovat,“ řekl Štěch svým kolegům v Budapešti.

Šéfové parlamentů zemí V4 se shodli na tom, že možnost vstupu Turecka do EU po vývoji v této zemi není aktuální. I proto by se integrační snahy měly soustředit na západní Balkán. „Český Senát vždy podporoval proces rozšíření EU, který podporuje stabilitu a bezpečnost uvnitř Evropy. Tato úvaha se naplnila na Balkáně v průběhu migrační krize,“ připomněl předseda Senátu Parlamentu ČR Štěch. Kritizoval také NATO, které nevyřešilo válečný konflikt na Kypru. „Je ostudou NATO, že jeho dvě členské země, tedy Řecko a Turecko, mají vzájemný neukončený konflikt. Přitom by měly být připraveny bojovat za společné zájmy,“ řekl Štěch.

Zástupci českého parlamentu odmítli snahy svých polských kolegů o vyšší institucionalizaci zemí V4 v rámci EU, tedy posílení počtu zástupců těchto zemí v Bruselu. „Komunikace našich zemí funguje v rámci našich evropských výborů. Chceme ji ještě prohloubit, abychom v rámci naší skupiny vždy rychle sdíleli své postoje a stanoviska. Odmítáme ale rozšiřování počtu úředníků v Bruselu,“ řekl Štěch při dopoledním jednání.

Denisa Čermáková, 01.12.2017