Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Stálá komise Senátu pro rozvoj venkova se zabývala problematikou rušení poboček České pošty (22.02.2011)

Stálá komise Senátu pro rozvoj venkova projednala v úterý problematiku rušení poboček České pošty na venkově. Jednání se zúčastnil také vrchní ředitel pro poštovní provoz a logistiku České pošty pan Petr Zatloukal, zástupce petičního výboru "Nelikvidujte venkov" pan Petr Pakosta a náměstek ministra vnitra ČR pro ekonomiku a provoz pan Jiří Franc.

Petr Pakosta připomněl, že Česká pošta plní zcela zásadní úlohu pro udržení kvalitní úrovně komunikace na venkově. Pobočky pošty jsou totiž důležitým centrem v celé řadě obcí také proto, že zajišťují finanční toky místních obyvatel. Měly by si proto udržet svoji dostupnost pro občany, ale i ekonomickou efektivitu.

„Pokud se stát (a jeho pošta) nezačne chovat podnikatelsky a obchodně, a bude pouze privatizovat a o nic se nestarat, dopadne jako Řecko, Irsko, Island a jiné,“ zdůraznil P. Pakosta.

Náměstek ministra Jiří Franc předeslal, že ani ministerstvo vnitra nesouhlasí s tím, jakou formou se dosavadní generální ředitelka České pošty rozhodla provést restrukturalizaci. Nepromyšlené zavírání poboček pošty není podle něj správnou cestou.

Zdůraznil ovšem, že Česká pošta se restrukturalizaci nevyhne: „V nadcházejících letech přijde Česká pošta o svůj monopol a bude muset přežít ve velmi tvrdém konkurenčním prostředí.“

Transformační plán by měl představit nový generální ředitel České pošty. „Ten by měl být jmenován nejpozději 1. března. Jedním z jeho prvních úkolů bude formulovat novou koncepci a představit ji vládě a oběma parlamentním komorám,“ informoval J. Franc.

Komise vyzvala generální ředitelství České pošty, aby s důrazem na citlivý a individuální přístup v případě rušení či transformace poboček České pošty tento záměr projednalo s předstihem nejméně šesti měsíců se zástupci příslušných samospráv. Zajištěna by měla být rovněž informovanost občanů.

Pavlína Heřmánková, 22.02.2011