Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Proti likvidaci ruského sdružení Mezinárodní Memorial se v otevřeném dopise ohradilo 45 českých senátorek a senátorů (18.11.2021)

Perex:

18. listopadu 2021, Praha. 45 členů horní komory Parlamentu napříč politickým spektrem vyjadřuje zásadní nesouhlas s návrhem na likvidaci ruského historického a lidskoprávního sdružení Mezinárodní Memorial. Jedná se podle nich o návrh na likvidaci organizace a lidí, kterým jde o vyrovnání se s minulostí, očištění dějin od politizace a dobré vztahy s jinými zeměmi. Formulaci otevřeného dopisu inicioval předseda Senátu Miloš Vystrčil společně se senátorem Markem Hilšerem. Svůj podpis připojila také předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová a v návaznosti zahájila sběr podpisů v dolní parlamentní komoře.

Sdružení Mezinárodní Memorial obdrželo oznámení o zahájení správního řízení u Nejvyššího soudu Ruské federace ve čtvrtek 11. listopadu 2021. Správní žalobu podala Generální prokuratura RF, která požaduje její likvidaci.

Členové Senátu Parlamentu ČR v dopisu upozorňují, že Ruská federace získala v roce 2019 zpět hlasovací práva v Radě Evropy, která podporuje spolupráci evropských zemí v oblastech, jako jsou ochrana lidských práv, boj proti všem formám diskriminace, rozvoj demokracie a ochrana životního prostředí nebo kultury. Současné pokračující obtěžování a pronásledování zastánců lidských práv a nezávislého historického bádání v Rusku, vrcholící snahou o jejich likvidaci, je pro senátorky a senátory nepřijatelné a žádají o okamžité ukončení.

Originál i překlad otevřeného dopisu naleznete zde.

 

Lada Faldynová, 18.11.2021