Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

M. Štěch: Chybný tlak na kvóty poškodil tradiční demokratické strany v Evropě (15.06.2018)

Předseda Senátu Milan Štěch zastupoval Českou republiku na zasedání Asociace evropských senátů v rumunské Bukurešti. Tématem jednání byla úloha horních parlamentních komor při řešení současných výzev k ekonomické, společenské a teritoriální soudružnosti v Evropě. Pátečního zasedání se zúčastnilo 15 šéfů senátů včetně předsedů z Francie, Itálie, Velké Británie, Polska nebo Nizozemska.

Obrázek přidružený k tiskové zprávě

Předseda českého Senátu Štěch ve svém projevu zdůraznil přesvědčení, že ČR patří do EU a její obyvatelé si to uvědomují. Upozornil však na to, že lidé negativně vnímají byrokracii a složité procesy uvnitř EU, kterým lze jen těžko rozumět. „Jak efektivně zamezit tomu, aby EU byla vnímána jako unie byrokracie a formálních přístupů? Musíme hledat cesty, jak upozadit formality a naopak ve své politické práci přinášet více konkrétních výstupů, které přinesou prospěch občanům našich zemí,“ nastínil Štěch svůj postoj. Podle něj je členství v EU základem integrity Česka a nic ho nemůže nahradit.

Varoval také před přenášením pravomocí na vyšší úroveň. Jako příklad uvedl povinné kvóty na přerozdělování uprchlíků, se kterými nesouhlasila velká většina občanů ČR.

„Kdo měl před 3 lety negativní postoj ke kvótám, byl v EU vnímán jako černá ovce. Jsem rád, že se postupně názory evropských zemí sblížily. Vnucování kvót ze strany Bruselu velmi poškodilo tradiční politické strany a přispělo k nárůstu vlivu protisystémových nebo i extremistických stran, např. ve Francii, Itálii nebo i u nás v Česku,“ řekl Štěch a popsal svým kolegům zkušenosti ČR s přijímáním migrantů z různých částí světa.

Štěch před zahájením zasedání jednal také s předsedou Senátu Francie Gérardem Larcherem. Hovořili o pozici EU vůči Rusku a USA a také o budoucnosti EU po odchodu Velké Británie.

Eva Davidová, 15.06.2018

Odkaz na akce v kalendáři:

14.06.2018 00:00 14.-15.6.2018, Bukurešť, Rumunsko Předseda Senátu Parlamentu ČR M. Štěch se zúčastní 19. zasedání Asociace evropských Senátu.