Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Eva Davidová
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 732 142 954

Předseda Senátu Štěch v Lublani na jednání Asociace evropských senátů (02.06.2017)

Jednání o budoucnosti evropské integrace, situaci po brexitu a možných strukturálních změnách – to byla témata pravidelného zasedání Asociace evropských senátů, které se konalo ve Slovinsku.

Milan Štěch a Mitja Bervar, předseda slovinské Národní rady

Milan Štěch a Mitja Bervar, předseda slovinské Národní rady

Šéfové horních komor se shodli, že senáty slouží jako efektivní pojistka vůči případným nedemokratickým tendencím v ústavních systémech daných zemí. „Zkušenosti nejen z naší země prokazují, že horní komora zaručuje otevřený dialog a přispívá ke zkvalitnění legislativního procesu,“ uvedl předseda slovinské Národní rady Mitja Bervar.

Milan Štěch potvrdil, že i v Česku se Senát se svým odlišným volebním systémem osvědčil jako pojistka proti některým nedemokratickým tendencím. Nabádal také ke hlubší spolupráci a komunikaci na úrovni stávajících institucí, jelikož není příznivcem vzniku institucí nových. Většina lídrů shodně odmítla jakékoliv úvahy na téma vzniku horní komory evropského parlamentu. „Nejen v ČR by to občané vnímali jako zbytečné navýšení počtu evropských funkcionářů. Proto nejsem příznivcem vzniku nových parlamentních shromáždění,“ řekl Štěch.

Předseda Senátu absolvoval také jednání se svými partnery z Francie a Slovinska. Dvoudenního jednání parlamentních lídrů se zúčastnil také prezident a premiér Slovinska.

Eva Davidová, 02.06.2017

Odkaz na akce v kalendáři:

01.06.2017 00:00 1.6. - 2.6.2017, Předseda Senátu PČR M. Štěch se zúčastní 18. zasedání Asociace evropských Senátů.