Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Eva Davidová
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 732 142 954

Milan Štěch v Moravskoslezském kraji: Senát se stal zastáncem obcí a jejich obyvatel (14.02.2017)

Předseda Senátu Milan Štěch navštívil Havířov, Bohumín a Frýdek-Místek a jednal s vedením těchto měst. Zajímal se o školství, zdravotnictví, možnosti rozvoje obcí nebo o zapojení nezaměstnaných do veřejně prospěšných prací. Navštívil také vyloučené lokality a zajímal se o dopad legislativy na rozhodování obcí. Senát je podle něj zastáncem obcí, a to i těch vzdálených od Prahy a od zájmu pozornosti celostátní politiky.

Milan Štěch na gymnáziu v Bohumíně

Milan Štěch na gymnáziu v Bohumíně

Starostou Bohumína je Petr Vícha, zároveň senátor a předseda klubu senátorů ČSSD. Ten popsal vývoj města v posledních dvaceti letech, kdy vede místní radnici, zároveň hovořil o některých problémech s přesahem do celostátní politiky, např. o sociálním bydlení. Bohumín má více než 4 000 městských bytů, do kterých průběžně investuje všechny příjmy z nájmů. „Ukázalo se, že bylo správným rozhodnutím nerozprodat městské byty, naopak je nabízet našim občanům a postupně je renovovat. Tak se nám daří minimalizovat pole působnosti těch, kteří se sociálním bydlením kšeftují a obohacují se na jeho zprostředkování,“ uvedl starosta Vícha. Společně s předsedou Senátu se zúčastnil besedy se studenty maturitních ročníků gymnázia Františka Živného.

Předseda Senátu jednal také s vedením Havířova, které kopíruje vládní trojkoalici ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Milan Štěch ocenil práci starostů v navštívených lokalitách a také schopnost potýkat se s problémy, kterým tato města čelí. Podle Štěcha se ze Senátu postupem času stala komora, mezi jejíž hlavní zájmy patří hledání cest, jak vyjít vstříc obcím a jejich občanům. „Většina zákonů, které Senát vrací do Poslanecké sněmovny, se týká nebo nějakým způsobem dopadá na obce a kraje, potažmo život jejich obyvatel. Ve velké většině případů se daří přesvědčit o našich argumentech poslance a prosadit opravy zákonů navržené Senátem,“ řekl Štěch. Dodal, že příjmy obcí jsou předvídatelné a mírně narůstající a ocenil, jak tyto obce s penězi hospodaří. „Je potřeba, aby vláda při rozhodnutí dopadajících na kraje nebo obce, jejichž realizace vyžaduje víc peněz, zároveň pomohla s financováním těchto výdajů,“ řekl Štěch v souvislosti s aktuálním problémem financování platů řidičů autobusů.

Ve Frýdku-Místku navštívil Štěch se senátory Víchou a Carbolem místní hospic a také firmu Marlenka, která je světovým výrobcem medových dortů. V roce 2003 ji zakládal Armén Gevorg Avetisjan, který dnes zaměstnává více než 200 místních lidí. „Měl jsem štěstí, že jsem se dnes při návštěvě Moravskoslezského kraje mohl sejít s úspěšnými lidmi, podnikateli i starosty. Moravskoslezský kraj takové lidi potřebuje,“ uzavřel Štěch.

Eva Davidová, 14.02.2017

Odkaz na akce v kalendáři:

14.02.2017 00:00 Předseda Senátu PČR M. Štěch s chotí navštíví Moravskoslezský kraj spolu s předsedou senátorského klubu ČSSD a členem Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu PČR P. Víchou a místopředsedou Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu PČR J. Carbolem.