Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Eva Davidová
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 732 142 954

15 osobností převzalo z rukou předsedy M. Štěcha stříbrnou medaili Senátu (27.09.2016)

Předseda Senátu Milan Štěch ocenil 15 osobností z oblasti vědy, kultury, sportu a veřejného života Stříbrnou pamětní medailí Senátu. Slavnostní předávání medailí se letos uskutečnilo popáté při příležitosti Dne české státnosti.

Obrázek přidružený k tiskové zprávě

Ocenění převzali tři vynikající sportovci, několik mezinárodně uznávaných vědců nebo také žena, která zachránila život muži v hořícím autě.

„Oceňujeme dlouhodobou činnost, často i celoživotní práci, píli a soustavnost. Ale také oceňujeme talent, který má ještě mnoho před sebou, nebo mimořádné jednorázové výkony. A oceňujeme také schopnost překonávat nástrahy, které život přináší, odvahu prát se s nepřízní osudu,“ řekl předseda Senátu Milan Štěch. Ten dostává návrhy na ocenění od veřejnosti nebo senátorů, letos jich vybral patnáct. „Mnohá jména jsou důvěrně známá, o jiných ale vědí jen zasvěcení odborníci nebo třeba kolegové z oboru, studenti, pacienti atd. Pro naše rozhodování není sláva vůbec určující. Chceme ukázat, že si všímáme i těch, o nichž se sice nepíše v denním tisku, ale jejichž práce má přesto pro naši společnost obrovský význam,“ dodal předseda Senátu.

Zástupcem oceněných, který během ceremoniálu přednesl svůj projev, byl významný sociolog Akihiro Ishikawa, který je odborníkem na společenské změny ve střední a východní Evropě. Ve své řeči připomněl svůj náhled na český národ: „Český národ je mírumilovný, nikdy v dějinách nebyl v roli agresora. I když žil pod nadvládou zahraniční velmoci, jako národ přežil, rozvíjel a rozvíjí svou specifickou kulturu, která přispívá k obohacení světové kultury lidstva, udržoval a vzkřísil své tradice,“ uvedl Ishikawa.

Seznam oceněných:

Jana BALCÁRKOVÁ

Dne 16. července letošního roku se jako řidička stala svědkem vážné dopravní nehody na Olomoucku. Řidič automobilu jedoucího v protisměru nezvládl řízení, jeho vůz se několikrát převrátil a začal hořet. Jana Balcárková však neváhala ani vteřinu, zastavila a začala zraněného, který byl navíc ve stavu bezvědomí, vyprošťovat z vozu, přestože každým okamžikem hrozilo, že dojde k výbuchu. Krátce poté, co se paní Balcárkové podařilo za cenu velkého fyzického vypětí a osobního rizika zraněného z auta dostat a přesunout ho do bezpečí, vrak skutečně explodoval. Tou dobou už však paní Balcárková volala zraněnému záchrannou službu. Nebýt jejího odvážného a pohotového zásahu, skončila by celá záležitost tragédií a zbytečnou ztrátou života.

Ludmila FORMANOVÁ

Bývalá svěřenkyně Jarmily Kratochvílové, jedna z našich nejúspěšnějších atletek, vynikající běžkyně, která se specializovala na středně dlouhé tratě. Už v roce 1993 se stala ve španělském San Sebastiánu juniorskou mistryní Evropy v běhu na 800 metrů, o dva roky později byla na halovém mistrovství světa v Barceloně členkou naší stříbrné štafety v běhu na 4×400 metrů. Roku 1998 vyhrála ve Valencii halové mistrovství Evropy a o rok později úspěch zopakovala na halovém mistrovství světa v japonském Maebaši. Úspěšnou sezónu završila zlatem na mistrovství světa pod širým nebem v Seville, kde se jí zároveň podařilo zaběhnout rekord šampionátu. Ludmila Formanová je také šestinásobnou mistryní České republiky. Dodnes se věnuje práci se sportovní mládeží a předává dál zkušenosti, které nasbírala během své úspěšné kariéry.

Prof. Ing. Jana HAJŠLOVÁ, CSc.

Mezinárodně respektovaná expertka v oboru analýza potravin a přírodních produktů. Věnuje se zejména zkoumání zdravotní nezávadnosti a chemické bezpečnosti potravin a analýzám biologicky aktivních přírodních látek. Její práce má zásadní význam pro zdraví obyvatelstva. Absolventka Fakulty potravinářské a biochemické technologie Vysoké školy chemicko-technologické, kde od roku 2010 působí jako vedoucí Ústavu analýzy potravin a výživy (dříve Ústavu chemie a analýzy potravin) a kde už 15 let vede akreditovanou Metrologickou a zkušební laboratoř. Je členkou řady mezinárodních odborných orgánů, mj. výboru poradního orgánu EU pro kvalitu a bezpečnost potravin. Účastní se řady mezinárodních výzkumných aktivit a pod jejím vedením byla navázána úzká spolupráce v této oblasti např. s OSN nebo Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Je autorkou téměř tří stovek odborných článků a publikací. V roce 2005 získala Cenu rektora VŠCHT, o rok později Cenu ministra školství za zavádění nových progresivních multireziduálních metod nezbytných pro rychlou a efektivní kontrolu hygienických limitů kontaminantů v potravinách a v roce 2015 Cenu Františka Běhounka.

Prof. Ing. Richard HINDLS, CSc.

Vynikající statistik a ekonom, nepřehlédnutelná osobnost našeho vysokého školství. V letech 2006 – 2014 zastával funkci rektora Vysoké školy ekonomické v Praze, předtím působil tamtéž jako děkan Fakulty informatiky a statistiky, kde dodnes vede Katedru statistiky a pravděpodobnosti. Je také členem vědecké rady školy. Odborně se zabývá především analýzou a prognózou ekonomických časových řad, zejména makroekonomických agregátů, analýzou dat z marketingových výzkumů, statistickými metodami a národním účetnictvím. Na toto téma publikoval řadu odborných prací doma i v zahraničí. O jeho vysokém kreditu svědčí i působení ve vědecké radě Univerzity Karlovy v Praze, funkce místopředsedy České statistické rady, členství v Asociaci národního účetnictví v Paříži, v Mezinárodním statistickém institutu atd. V letech 2012-2014 byl členem Etického panelu České televize, od roku 2014 je členem Rady ČT. Na základě hlasování vysokoškolských studentů získal v roce 2013 titul Rektor roku, téhož roku obdržel Křišťálový řád vavřínu Hospodářské komory ČR. Je také nositelem Medaile za rozvoj spolupráce mezi Polskou a Českou republikou na poli statistiky. Profesor Hindls je i vynikajícím klavíristou. V říjnu 2012 obdržel společně s tenorsaxofonistou Ladislav Vrátilem platinovou desku.

Prof. Akihiro ISHIKAWA

Sociolog působící na tokijské univerzitě Chuo, vynikající znalec problematiky společenské transformace ve střední a východní Evropě. O Československo se intenzivně zajímá již půl století, jeho kontakty se Sociologickým ústavem ČSAV se datují od roku 1967. V 70. a 80. letech k nám prof. Ishikawa přivážel nedostupnou odbornou literaturu a naopak tajně vyvážel práce našich sociologů, které doma nesměly být publikovány. Mnohé z nich pak přeložil do japonštiny. Ovládá nejen češtinu, ale i slovenštinu a další slovanské jazyky.  Je autorem nebo spoluautorem více než dvaceti knih a desítek odborných statí, z nichž významná část se týká české problematiky. Výrazně se podílel na navázání styků českých zaměstnavatelských asociací s japonskou podnikatelskou sférou, a přímo i nepřímo přispěl k řadě japonských investic na našem území. Zcela mimořádným způsobem se zasloužil o šíření povědomí o české vědě a kultuře v japonském prostředí. Velké uznání zasluhuje také jeho neúnavná dlouhodobá činnost pro Japonsko-českou společnost.

Petr JANDA

Jeden z  nejpopulárnějších a nejúspěšnějších skladatelů a interpretů populární hudby v naší historii. Dlouhá léta stojí v čele legendární skupiny Olympic, s níž napsal, nahrál a nazpíval dlouhou řadu hitů, které se těší trvalé oblibě posluchačů několika generací. Mnoho z příznivců Olympiku přitom ještě ani nebylo na světě, když skupina na začátku 60. let vznikla. To svědčí o zcela výjimečném skladatelském talentu a pozoruhodných interpretačních schopnostech Petra Jandy, který dosáhl dlouhé řady úspěchů i mimo Olympic, ať už na sólové dráze, nebo ve spojení s jinými umělci. Jen samotný Olympic prodal za svou kariéru přes tři miliony kusů svých nahrávek, přičemž řada z nich dosáhla zlatého či platinového ocenění. Dodnes mnozí zástupci současné hudební generace uvádějí tvorbu Olympiku mezi svými základními inspiračními zdroji. Petr Janda tedy určitě patří k nejdůležitějším postavám naší populární kultury.

Otto JELINEK

Vynikající česko-kanadský krasobruslař, úspěšný podnikatel a politik, v letech 2013-2016 se jako velvyslanec Kanady v České republice mimořádným způsobem zasloužil o rozvoj česko-kanadských vztahů. Rodina Jelínkova opustila Československo po únoru 1948 a usadila se v Kanadě. Už v letech 1957 a 1958 získal Otto Jelinek se svou sestrou bronzovou medaili na mistrovství světa, o dva roky později následovalo stříbro a v roce 1962 pak konečně titul mistrů světa v krasobruslení sportovních dvojic – tento šampionát se konal shodou okolností v Praze. Po skončení sportovní kariéry začal Otto Jelinek podnikat a posléze vstoupil do politiky. Poslancem dolní komory kanadského parlamentu byl poprvé zvolen v roce 1972 a zůstal jeho členem po dvacet let, opakovaně také působil jako ministr v několika vládách. Do České republiky se vrátil v roce 1994. Od té doby a nejvýznamněji v posledních dvou letech ve funkci velvyslance se intenzivně a úspěšně zasazoval o prohloubení česko-kanadských styků na poli hospodářské spolupráce, vědy a kultury.

Jiří JEŽEK

Nejúspěšnější cyklista paralympijské historie a také jednoznačně nejúspěšnější český paralympionik vůbec. Paralympijské hry nejen šestkrát vyhrál, ale má i čtyři stříbrné a jednu bronzovou medaili. Je rovněž mistrem světa a v roce 2013 se jako první hendikepovaný cyklista v dějinách postavil na start časovky Tour de France. Kromě sportovních úspěchů zaslouží uznání i jeho nezdolná vůle. V roce 2014 utrpěl na mistrovství světa v Greenville velmi vážné mnohačetné zranění. Přesto se dokázal po dlouhém a bolestivém výpadku znovu vrátit do formy a tento měsíc vedl český tým na paralympijských hrách v Riu de Janeiru. Podle jeho vlastních slov se jednalo o poslední paralympijské hry, jichž se zúčastnil.

Prof. MUDr. Jaromír KOLÁŘ, DrSc.

Náš přední expert v oblasti radiologie – oboru, který využívá ionizujícího záření při diagnostice a léčbě. Habilitaci získal v roce 1966, profesorem se stal roku 1981 po pětiletém působení vedoucího katedry a Radiodiagnostické kliniky Institutu postgraduálního vzdělávání v Praze na Bulovce. Katedru vedl až do roku 1992, jako lektor zde působil až do roku 2009 - do svých 83 let. Významně se zasloužil o rozvoj postgraduálního vzdělávání lékařů v oboru radiologie. Jeho dílu dominuje zejména oblast osteologické radiologie, mj. publikace o kostních změnách v důsledku iradiace, popálení a úrazů elektrickým proudem. Je autorem řady monografií publikovaných i v zahraničí, členem redakčních rad odborných časopisů a byl také jedním ze zřizovatelů Nadace pro děti s vadami pohybového ústrojí. V roce 2014 obdržel Zlatou medaili České lékařské společnosti J. E. Purkyně. Letos oslavil 90. narozeniny.

Prof. MUDr. Luboš PETRUŽELKA, CSc.

Vynikající onkolog s širokým mezinárodním kreditem. Kandidátskou práci obhájil v roce 1997, docentem se stal o rok později, profesuru získal roku 2008. Hned po promoci v roce 1976 nastoupil na dnešní Onkologickou kliniku 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze, Všeobecné fakultní nemocnice a Ústřední vojenské nemocnice, kde působí dodnes, od roku 1999 jako přednosta. Zároveň je přednostou Ústavu radiační onkologie Nemocnice Na Bulovce a vedoucím Katedry klinické onkologie Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví. Věnuje se i pregraduálnímu vzdělávání v klinické onkologii a radioterapii, a to na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Na kontě má několik stovek vědeckých prací, stal se autorem nebo spoluautorem řady samostatných monografií a skript. Vedl a dosud vede řadu výzkumných projektů, stojí v čele pracovních týmů klinického i experimentálního charakteru, je členem vědeckých rad a domácích i zahraničních odborných společností. Patří k organizátorům, zakladatelům a opakovaně k prezidentům Central  European Lung Cancer Conference. Především je ale lékařem, který je hluboce respektován svými pacienty a těší se obrovské důvěře jejich blízkých.

René ROUBÍČEK

Mezinárodně respektovaný umělecký sklář a sklářský výtvarník. Na rozšíření věhlasu českého skla se podílel i jako pedagog. Už od konce druhé světové války prosazoval radikálně nové pojetí moderního užitkového skla. Učil nejen na Akademii výtvarných umění v Praze a Odborné škole sklářské, ale po roce 1989 přednášel např. i na proslulé Glass Summer School v USA nebo v Japonsku. Měl zásadní podíl na úspěších českého skla na třech světových výstavách (Expo 1958 v Bruselu, 1967 v Montrealu a 1970 v Ósace). Jeho abstraktní prostorové objekty jsou k vidění i v předních zahraničních muzeích a galeriích (Pinakothek der Moderne v Mnichově, Stedelijk Museum v Amsterodamu, Victoria and Albert Museum v Londýně ad.).

Prof. MUDr. Vratislav RYBKA, DrSc.

Přední český ortoped. Docenturu získal v roce 1974, profesorem se stal o devět let později. Je autorem první necementované totální náhrady kyčelního kloubu u nás, a také autorem první kondylární náhrady kolenního kloubu. Tyto patentované kloubní náhrady vynikají výjimečnou životností i 25 let po implantaci, což jsou světově unikátní výsledky. V letech 1980-1990 působil jako přednosta 1. Ortopedické kliniky v Praze. Roku 1974 založil na popud doc. Václava Rejholce systematickou revmatochirurgickou péči a stál tak u zrodu tohoto oboru u nás. Je váženým členem Světové ortopedické společnosti a v roce 1979 patřil k zakládajícím členům Evropské revmatochirurgické společnosti. Prof. Rybka je autorem řady publikací citovaných v domácím i zahraničním odborném tisku a napsal také řadu cenných monografií.

Prof. MUDr. Miroslav RYSKA, CSc.

Jeden z nejuznávanějších českých chirurgů. V současné době působí jako přednosta Chirurgické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Ústřední vojenské nemocnice a náměstek ředitele Ústřední vojenské nemocnice pro vědu a vzdělávání. Praxi získával mj. na chirurgické klinice v Uppsale ve Švédsku a na onkologickém pracovišti v berlínském Buchu. V roce 1991 absolvoval postgraduální chirurgickou školu v Hammersmith Hospital v Londýně. Habilitoval o rok později a v roce 1994 nastoupil na Kliniku kardiovaskulární a transplantační chirurgie IKEM. Po absolvování stáže na Chirurgické klinice Virchow University v Berlíně zahájil v IKEMu program transplantace jater. V roce 1998 založil Kliniku transplantační chirurgie IKEM, a do roku 2004 pracoval jako její přednosta. V roce 2004 se stal profesorem. Je autorem více než 150 odborných prací v domácím i zahraničním odborném tisku a autorem přes 200 přednášek uvedených na tuzemských i mezinárodních odborných fórech.

Prof. MUDr. Jan STARÝ, DrSc.

Přední český expert v oblasti závažných onemocnění dětí, přednosta Kliniky dětské hematologie a onkologie 2. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Fakultní nemocnice Motol. Od druhé poloviny 80. let je koordinátorem studií léčby dětí s leukémií a právě on u nás počátkem 90. let zahájil léčbu dětí prostřednictvím transplantací kostní dřeně. Profesor Starý je autorem více než 200 odborných publikací, přičemž zhruba polovina byla otištěna v zahraničním vědeckém tisku. Působí jako vědecký sekretář výboru České hematologické společnosti a předseda Pracovní skupiny pro dětskou hematologii ČR, je členem odborného panelu Agentury pro zdravotnický výzkum ČR atd. V minulosti byl oceněn mj. Medailí České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, Cenou ministra zdravotnictví nebo Cenou ministryně školství za výzkum. Jen málokdo u nás udělal v boji za zachování života těžce nemocných dětí tolik, jako profesor Starý.

Šárka STRACHOVÁ

Jedna z našich nejúspěšnějších sportovkyň současnosti, vynikající alpská lyžařka – slalomářka. Pro Českou republiku dosud získala zlato na mistrovství světa v Åre 2007. Ve Val d'Isere 2009 byla stříbrná, v St. Catarině 2005 a v Beaver Creeku 2015 bronzová. Už v roce 2005 přitom vyhrála mistrovství světa juniorek v Bardonecchii. Kromě toho stála dvanáctkrát na stupních vítězů Světového poháru, z toho dvakrát na tom nejvyšším. V roce 2010 vybojovala pro Českou republiku první olympijskou medaili ze sjezdového lyžování po dvaceti šesti letech. Šárka Strachová dokázala svými sportovními úspěchy šířit dobré jméno České republiky navzdory vážným zdravotním i osobním potížím, které se jí však podařilo silou vůle překonat. Její kariéra přitom ještě zdaleka nekončí.

Eva Davidová, 27.09.2016

Odkaz na akce v kalendáři:

27.09.2016 15:00 Předseda Senátu PČR M. Štěch pořádá Slavnostní předání stříbrných pamětních medailí Senátu PČR u příležitosti Dne české státnosti.