Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Senát schválil třináctý návrh prezidenta M. Zemana na jmenování ústavního soudce (03.12.2014)

Senát schválil místopředsedu České advokátní komory Davida Uhlíře soudcem Ústavního soudu. V tajné volbě získal 49 hlasů ze 71 přítomných senátorů.

Senát na návrh prezidenta Miloše Zemana od jeho nástupu do funkce souhlasil se 13 návrhy na jmenování ústavních soudců. Ve třech případech návrhy prezidenta nepodpořil (šlo o Jana Sváčka, Miloslava Výborného a Jiřího Nykodýma). Václav Klaus za deset let, kdy byl prezidentem, navrhnul Senátu celkem 19 jmen. Senát s 11 z nich souhlasil, 8 ale neschválil. Václav Klaus pak na konci svého funkčního období další návrhy nepředkládal, což zapříčinilo nenaplněnost Ústavního soudu.

„Senát plní svou roli a schválil už 13 návrhů na ústavní soudce, které nám předložil prezident Miloš Zeman. Debata o nominacích na ústavní soudce se v poslední době výrazně zlepšila a jsem přesvědčen, že jsme do Ústavního soudu neposlali nikoho, kdo by mohl jakkoliv poškodit jeho práci a pověst,“ řekl předseda Senátu Milan Štěch. „Věřím, že i doktor Uhlíř bude další z osobností, které budou oporou Ústavního soudu se svými zkušenostmi a osobním nasazením,“ dodal předseda Senátu.

Předseda Ústavně-právního výboru Miroslav Antl vyzdvihnul zejména personální pestrost Ústavního soudu, jehož členy jsou akademici, soudci obecných i nejvyšších soudů, Nejvyššího správního soudu i ústavní soudci. „Teď je doplní také zkušený advokát, tato profesní rozmanitost se bezpochyby projevuje i v přístupu k ústavnímu rozhodování,“ uvedl Antl. Ten zároveň zdůrazňuje, jak přísným kritériím navrhovaní kandidáti podléhají při diskusích v Ústavně-právním nebo lidskoprávním výboru Senátu. „O schválení návrhu prezidenta nikdy nesmí rozhodovat politické názory kandidáta, resp. jeho předchozí rozhodování ve prospěch jedné či druhé politické strany. Zatím vždy zvítězil zdravý a učený právnický rozum,“ dodal Antl.

„Soudit na Ústavním soudu je pro právníka asi ta nejhezčí práce, kromě toho se člověk dostane do vybraného kolektivu. Velmi se na nadcházející práci těším,“ řekl po zvolení David Uhlíř.

Eva Davidová, 03.12.2014

Odkaz na akce v kalendáři:

03.12.2014 10:00 2. schůze Senátu