Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

V Senátu PČR zahájil činnost Aspen Institute Prague (19.07.2012)

Konferencí „Krize jako příležitost: Evropa a Spojené státy americké v globalizovaném světě“ zahájil 19. července svou činnost ve střední Evropě Aspen Institute Prague. Slavnostní konference se konala v sídle Senátu Parlamentu ČR ve spolupráci s předsedou Senátu PČR Milanem Štěchem a za účasti bývalé americké ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightové.

M. Štěch ve svém projevu upozornil na více jak 60tiletou tradici Aspen Institutu. „Chápu jej jako instituci šířící a podporující demokratické hodnoty, k čemuž přispívá organizováním řady setkání významných osobností, které svojí dosavadní prací získaly vysoké renomé,“ řekl předseda Senátu. Vyjádřil zároveň potěšení, že právě taková instituce zahajuje svou činnost ve střední Evropě v českém Senátu. Právě horní parlamentní komora totiž využívá jako jeden ze způsobů posuzování navrhovaných zákonů a přípravy stanovisek zapojení odborné i další veřejnosti. „V Senátu se koná velké množství seminářů, konferencí a slyšení k různým aktuálním otázkám i nadčasovým záležitostem. Český Senát je otevřen jakékoliv diskuzi týkající se nejen legislativy, proto tedy horní komora českého Parlamentu dnes také připívá k zahájení činnosti Aspen Institutu v Praze,“ zdůraznil M. Štěch.

„Jsem ráda, že jsem tady. Již dlouho jsme si uvědomovali, že by bylo dobré, aby Aspen působil také zde, protože Praha je opravdu centrem mnoha věcí,“ řekla na tiskové konferenci Madeleine Albrightová.

Předseda Správní rady Aspen Instute Prague Michael Žantovský upozornil, že tato instituce je neideologická a nestranická. Není však nestranná, podporuje totiž rozvoj společnosti založené na demokratických hodnotách. Je místem pro sdílení nových myšlenek a vedení neutrální a vyvážené diskuse o zásadních otázkách současnosti. Aspen Prague zároveň podporuje širší účast střední Evropy ve světovém dění.

Tisková konference k zahájení činnosti Aspen Institute Prague:
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/exkluzivne-ct24/186198-zive-prestizni-aspen-institute-otevira-prazskou-pobocku/

Pavlína Heřmánková, 19.07.2012