Senát o daňových změnách rozhodne zřejmě do Mikuláše

Praha 12. listopadu (ČTK) - Senát o vládním návrhu na zvýšení daní rozhodne pravděpodobně do Mikuláše. Daňový balíček musí spolu se zvýšením rodičovské projednat před 8. prosincem. Vyplývá to z informací na webu horní komory. Termín její schůze stanoví senátní organizační výbor ve čtvrtek.

Očekává se, že Senát vládní změny v daních odmítne, neboť na rozdíl od Sněmovny v něm má většinu opozice, která zvýšení daní kritizuje. Pravice chce navíc u Ústavního soudu napadnout způsob, jakým koalice ANO a ČSSD za pomoci KSČM změny schválila.

Vláda v dolní komoře prosadila zvýšení spotřební daně na tabákové výrobky i lihoviny od příštího roku. Z tisícikoruny na dvojnásobek se má zvýšit také poplatek za vklad do katastru nemovitostí. Sněmovna uložila pojišťovnám zdanit část technických rezerv, které navíc mají být nově daňově uznatelné jen v menší míře.

Shoda mezi parlamentními stranami panuje naopak na zvýšení rodičovského příspěvku, jehož základní výše má od příštího roku vzrůst o 80.000 korun na 300.000 korun. Předmětem sporů mezi koalicí a opozicí bylo jen to, že ne všechny rodiny budou mít nárok na vyšší rodičovskou.

Schválení v Senátu by se mohla dočkat také novela veterinárního zákona, která má zpřísnit pravidla pro chov psů. Jejich majitelé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat před odevzdáním novému majiteli. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

12.11.2019 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2019) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět