Okolnosti a vývoj po pádu komunismu přiblíží konference v Senátu

Praha 4. listopadu (ČTK) - Souvislosti pádu komunistického režimu a jeho následná transformace budou předmětem třídenní mezinárodní konference v sídle Senátu. Pořádají ji k výročí 17. listopadu 1989 horní komora a vědecké instituce včetně Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Aktéři se zaměří také na změny v české společnosti za uplynulých 30 let. Tomuto tématu bude věnován už úvodní středeční debata - od krize komunistické diktatury ke krizi liberální demokracie.

Mezinárodní souvislosti pádu komunismu připomene britský historik David Priestland z Oxfordské univerzity nebo polský historik Pawel Ukielski. Československé reálie přiblíží historik Matěj Spurný z Ústavu hospodářských a sociálních dějin Karlovy univerzity. O studentské generaci roku 1989 pojedná Miroslav Vaněk z Ústavu pro soudobé dějiny.

"Společnost mezi socialistickým biedermeierem a globálním konzumerismem" je název jedné ze závěrečných tematických debat. Během ní představí sociolog Daniel Prokop nové nerovnosti v české společnosti a jejich společenský význam. Jeho kolega Václav Štětka se zaměří na transformaci českých médií. Politolog Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity se bude věnovat stranám jako nástrojům "politického podnikatele".

Soudce Nejvyššího správního soudu Zdeněk Kühn, který také přednáší na katedře teorie práva Karlovy univerzity, pohovoří o vývoji "od socialistické zákonnosti k právnímu státu (anebo od třídního práva k právní houštině)". O vyrovnávání se s komunismem na závěr konference promluví historik a spisovatel Jan Pauer.

04.11.2019 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2019) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět