Senát schválil smlouvu s Kyrgyzstánem proti dvojímu zdanění

Praha 30. října (ČTK) - Senát dnes schválil smlouvu mezi Českem a Kyrgyzstánem o zamezení dvojímu zdanění a zabránění daňovým únikům. Mezi oběma zeměmi žádná taková smlouva dosud neplatí a Kyrgyzstán je podle vlády poslední ze zemí bývalého Sovětského svazu, s níž Česko takovou smlouvu nemá. Ve Sněmovně je smlouva teprve před prvním čtením. Poslanci ji mají na programu své nynější řádné schůze.

Smlouva byla připravena na základě vzorových modelů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj a OSN. Odráží i vnitrostátní předpisy obou zemí. Vláda uvádí, že její sjednání zvýší právní jistotu případných investorů z obou států. Smlouva nebude mít přímý dopad na státní rozpočet a její další přínos bude záviset na budoucím rozvoji hospodářské spolupráce.

Smlouva obdobně jako smlouvy s jinými zeměmi stanoví například, že příjmy právnických nebo fyzických osob jednoho smluvního státu mohou podléhat zdanění zásadně ve státě, kde je taková osoba daňovým rezidentem. Příjmy z nemovitostí se budou zdaňovat podle toho, kde se nemovitost nachází. Finanční správa bude mít právo zvýšit základ daně, pokud se poplatník dopustil daňového úniku skrytým převodem zisku.

V Kyrgyzstánu působí české firmy například v energetice. Pražská firma Regulus dodala do této země ve spolupráci s Českou exportní bankou úsporné vytápěcí systémy. Pardubická firma ERA dokončila instalaci systémů pro zajištění bezpečnosti letového prostoru v Kyrgyzstánu.

30.10.2019 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2019) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět