Senát nominoval do volby zástupce ombudsmanky Šimůnkovou

Praha 30. října (ČTK) - Do sněmovní volby zástupce veřejné ochránkyně práv Senát nominoval bývalou zmocněnkyni vlády pro lidská práva Moniku Šimůnkovou. V dnešní tajné volbě byla jedinou kandidátkou, dostala hlasy 67 ze 72 senátorů. Šimůnkovou spolu s právničkou Lenkou Marečkovou navrhl dolní komoře prezident Miloš Zeman. Volba se uskuteční na příští řádné sněmovní schůzi, která začne koncem listopadu.

Šimůnková dříve pracovala také v Nadaci Naše dítě a v Českém helsinském výboru. Nyní je členkou výboru pro práva dítěte při radě vlády pro lidská práva. Senátorům řekla, že za svou výhodu pokládá to, že má zkušenosti ze státního i neziskového sektoru. Šimůnková také uvedla, že není typickou úřednicí, ale není ani aktivisticky zaměřená. Senátorům slíbila, že by ve funkci zástupkyně ombudsmanky pečovala i o komunikaci se zákonodárci.

Sněmovna se pokoušela letos vybrat zástupce veřejného ochránce práv už dvakrát, nikdo z nominantů neuspěl. Senát do první volby vyslal právničku Markétu Seluckou a někdejší ústavní soudkyni a senátorku Elišku Wagnerovou. Do druhé volby nominovala horní komora opět Seluckou a bývalého místopředsedu Senátu Jiřího Šestáka (za STAN). Zeman do obou voleb navrhl právníky a exposlance ČSSD Zdeňka Koudelku a Stanislava Křečka, jemuž funkční období zástupce ombudsmanky Anny Šabatové skončilo v dubnu.

Současná další prezidentova kandidátka Marečková pracovala například na ministerstvech spravedlnosti a školství i v kanceláři prezidenta Václava Havla. Nyní je hlavní inspektorkou ochrany lidských práv na ministerstvu obrany. Signatářka Charty 77 byla v předlistopadovém Československu členkou mnoha nezávislých iniciativ, například Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných.

30.10.2019 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2019) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět