Výbor projednal nominaci Šimůnkové na zástupkyni ombudsmanky

Praha 29. října (ČTK) - Senátní výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice dnes projednal nominaci bývalé zmocněnkyně vlády pro lidská práva Moniky Šimůnkové na zástupkyni ombudsmanky. Předseda výboru Jiří Drahoš (za STAN a TOP 09) po zasedání novinářům řekl, že z tichých reakcí kolegu dovodil, že Šimůnková ve výboru podporu má. O svém návrhu pro dolní komoru bude hlasovat Senát ve středu. Šimůnkovou spolu s právničkou Lenkou Marečkovou navrhl Sněmovně rovněž prezident Miloš Zeman.

Nominaci Šimůnkové předložil předseda lidoveckých senátorů Petr Šilar. Šimůnková byla za vlády Petra Nečase zmocněnkyní vlády pro lidská práva, na úřadu vlády řídila sekci pro lidská práva. Pracovala také v Nadaci Naše dítě a v Českém helsinském výboru. Nyní je členkou výboru pro práva dítěte při radě vlády pro lidská práva.

Senátní školský výbor doporučení plénu nedává. "Pouze projednává. Já bych řekl z toho, co jsem viděl z životopisu paní Šimůnkové, z toho, co tady řekla, a z tichých reakcí kolegů, že ve výboru podporu má," uvedl Drahoš.

Sněmovna se pokoušela letos vybrat zástupce veřejného ochránce práv dvakrát. Senát do první volby vyslal právničku Markétu Seluckou a někdejší ústavní soudkyni a senátorku Elišku Wagnerovou. Do druhé volby nominovala horní komora opět Seluckou a bývalého místopředsedu Senátu Jiřího Šestáka (za STAN).

Zeman do obou voleb navrhl právníky a exposlance ČSSD Zdeňka Koudelku a Stanislava Křečka, jemuž funkční období zástupce ombudsmanky Anny Šabatové skončilo v dubnu. Jeho současná kandidátka Marečková pracovala například na ministerstvech spravedlnosti a školství i v kanceláři prezidenta Václava Havla. Nyní je hlavní inspektorkou ochrany lidských práv na ministerstvu obrany. Signatářka Charty 77 byla v předlistopadovém Československu členkou mnoha nezávislých iniciativ, například Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných.

Sněmovna bude volit zástupce veřejné ochránkyně práv na příští řádné schůzi, která začne koncem listopadu. Z programu poslední schůze bod na návrh předsedy volební komise Martina Kolovratníka (ANO) vyřadila kvůli chybějícímu návrhu Senátu.

29.10.2019 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2019) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět