Senát rozhodně o nominačním zákonu nebo státních zástupcích

Praha 29. října (ČTK) - Pravidla pro nominaci do orgánů státních institucí, usnadnění boje s kůrovcem nebo úprava zákona o státním zastupitelství budou patřit k nejsledovanějším bodům nadcházející schůze Senátu, která začne ve středu. Horní komora by měla začít projednávat také senátorský návrh ústavní novely o právu bránit se se zbraní.

Nominační zákon má zavést pravidla pro výběr kandidátů do orgánů státních firem. Cílem vládní předlohy je omezit dosazování politických kandidátů do takzvaných trafik. Senátní výbory se ale neshodly, zda normu schválit či zamítnout.

Boj proti kůrovcové kalamitě má usnadnit novela lesního zákona, která mimo jiné zavede pravidla pro státní příspěvky na obnovu lesů jejich soukromým vlastníkům. Zatímco senátní výbor pro územní rozvoj doporučil normu navzdory výhradám schválit beze změn, zemědělský výbor doporučil mimo jiné prodloužit lhůtu pro zalesnění holin.

Sledované bude projednávání novely o státních zástupcích, která má podle vládní předlohy uzákonit pravidla kvůli vzniku Úřadu evropského veřejného žalobce. Část poslanců neúspěšně chtěla novelou posílit nezávislost státních zástupců podobně, jako to před časem navrhla i horní komora. Koalice chce ale změny prosadit až v dalším vládním návrhu. Senát by tomu podle svého ústavně-právního výboru bránit neměl.

Novela o elektronických komunikacích má snížit pokutu za přechod k jinému mobilnímu operátorovi. Zkrátit by se podle předlohy měla také lhůta pro převod telefonního čísla.

Horní komora má také v prvním kole posoudit doplnění Listiny základních práv a svobod, která by posílila právo majitelů legálně držených zbraní bránit sebe i druhé. Novela souvisí se snahou EU omezit vlastnictví střelných zbraní.

Senát bude schvalovat také kandidátku na Senát zástupkyně ombudsmanky. Pravděpodobně navrhne Sněmovně bývalou zmocněnkyni vlády pro lidská práva Moniku Šimůnkovou. Je jedinou kandidátkou. Šimůnkovou nominoval také prezident Miloš Zeman. Dosavadnímu zástupci ombudsmanky Stanislavu Křečkovi skončilo funkční období letos v dubnu. Křeček podle dřívějších informací mluvčí ombudsmanky ve funkci zůstává, dokud nesloží slib nový zástupce.

29.10.2019 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2019) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět