Lidé si mohou prohlédnout Kramářovu vilu, Obecní dům či Senát

Praha 28. října (ČTK) - Lidé budou mít dnes při příležitosti státního svátku možnost nahlédnout do míst, která nejsou běžně přístupná. Otevřou se jim dveře Kramářovy vily v Praze, která slouží jako rezidence českých premiérů, dále Sněmovny, Senátu, řady ministerstev či rezidence primátora. Prohlédnout si mohou i reprezentační prostory pražského Obecního domu, kde byla 28. října 1918 vyhlášena samostatnost Československa.

Kramářova vila v Letenských sadech bude otevřena od 09:00 do 17:00. Pro návštěvníky je připraven výklad o interiéru, uměleckých předmětech ve vile, ale také o jejím využití. Lidé mohou spatřit jídelnu zdobenou byzantskými motivy, pracovnu Karla Kramáře, kulečníkový sál ve staroruském stylu a nově zrekonstruovanou terasu. Průvodci návštěvníky obvykle upoutají i příběhem prvních majitelů vily, manželů Karla a Naděždy Kramářových. Vila z roku 1915 má 56 místností.

Obecní dům bude otevřen od 09:00 do 16:00. Na zájemce čeká prohlídka prvního reprezentačního patra. Ve Smetanově síni zahájí průvodci každých 15 minut výklad, ve Sladkovského sále se bude promítat dokument o Obecním domě. V secesní budově se udály všechny klíčové události kolem vyhlášení samostatnosti. Vše vyvrcholilo 28. října 1918, kdy vedoucí představitelé Národního výboru československého ve složení Alois Rašín, Jiří Stříbrný, Antonín Švehla, František Soukup a zástupce Slováků Vavro Šrobár z prostoru Českého pánského klubu organizovali převzetí moci. V podvečerních hodinách pak Národní výbor slavnostně přijal v Grégrově sále zákon o zřízení samostatného československého státu a vydáním Manifestu k národu vyhlásil československou samostatnost.

Sněmovna i Senát budou přístupné od 09:00 do 16:00. Návštěvníky čeká ve Sněmovně prohlídka reprezentačních sálů, zasedací místnosti a kanceláří některých parlamentních výborů. Poprvé si budou moci prohlédnout velký portrét prvního předsedy československého parlamentu Františka Tomáška zapůjčený od Národního muzea. V Senátu se mohou těšit na komentované prohlídky Valdštejnského paláce a výstavu o životě kardinála Tomáše Špidlíka u příležitosti stého výročí jeho narození. Zpřístupněn bude i Kolovratský palác.

Brány otevře také sídlo ministerstva průmyslu v Praze na nábřeží Na Františku. Lidé tam mohou zamířit mezi 09:00 a 17:00, čeká na ně prohlídka historické budovy včetně běžně nepřístupné prosklené kopule, reprezentativních salonků či pracovny ministra. Poprvé se na dni otevřených dveří představí také začínající technologické firmy, tedy startupy. Zájemci se tak budou moci například ponořit do virtuální reality či se seznámit s unikátním zvukovým systémem. Přítomen bude i ministr Karel Havlíček. Výstavba budovy ministerstva začala u příležitosti desátého výročí vzniku Československa, návrh hlavní budovy pochází z dílny jednoho z nejvýznamnějších českých architektů Josefa Fanty.

Dveře veřejnosti otevře také ministerstvo zemědělství a podruhé ministerstvo práce a sociálních věcí. Lidé si mohou dnes prohlédnout také rezidenci pražského primátora, Novou radnici na Mariánském náměstí a poprvé také Škodovy salonky ve Škodově paláci v Jungmannově ulici.

28.10.2019 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2019) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět