Sněmovna a Senát za týden svá sídla zpřístupní veřejnosti

Praha 21. října (ČTK) - Sněmovna a Senát za týden svá sídla zpřístupní veřejnosti, tradičně na Den vzniku samostatného československého státu. Dolní komora láká návštěvníky mimo jiné na portrét svého prvního předsedy Františka Tomáška. Horní komora pak nabízí výstavy, sdělila dnes ČTK vedoucí senátního odboru vnějších vztahů Denisa Čermáková.

Sociální demokrat Tomášek stál v čele Revolučního národního shromáždění v letech 1918 až 1920, kdy se stal prvním předsedou Poslanecké Sněmovny Národního shromáždění. Jeho obraz namaloval uznávaný oficiální portrétista Vratislav Nechleba. Dílo, které je zapůjčeno od Národního muzea, je v současné době umístěno na čestném místě nad slavnostním schodištěm mezi kanceláří předsedy Sněmovny a hlavním jednacím sálem.

Lidé si ve Sněmovně budou moci prohlédnout reprezentační sály, zasedací místnosti a kanceláře některých parlamentních výborů. Příchozí budou doprovázet průvodkyně Pražské informační služby, které je během hodinové prohlídky seznámí s historií budov, architektonickými zajímavostmi i s jejich současným využitím. Zájemci se do dolní komory dostanou vchodem z Malostranského náměstí, sídlo poslanců bude přístupné od 9:00 do 16:00.

Ve stejné době bude otevřeno také sídlo senátorů, tedy Valdštejnský a Kolovratský palác. V historických prostorách bude k vidění výstava, která přibližuje život kardinála Tomáše Špidlíka u příležitosti 100. výročí jeho narození, či expozice k 30. výročí svatořečení Anežky České. Ve výstavní síni si budou moci lidé prohlédnout výstavu k 30. výročí svobodného skautingu.

Prohlídky Valdštejnského paláce se uskuteční v doprovodu průvodců ve skupinách o zhruba 40 lidech, prohlídky Kolovratského paláce budou individuální.

Valdštejnský palác společně se zahradou nechal vystavět vévoda Albrecht z Valdštejna v první polovině 17. století především jako své reprezentativní sídlo. Návštěvníci si tak budou moci v doprovodu průvodců prohlédnout například bohatě zdobený Hlavní sál. Původně byl využíván jako nástupní prostor, ve kterém stála osobní stráž vévody, a hosté z něj byli uváděni do přilehlých přijímacích salonků k audienci.

21.10.2019 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2019) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět