Výstava v Senátu připomene sté výročí narození kardinála Špidlíka

Praha 8. října (ČTK) - Výstava ke stému výročí narození kardinála Tomáše Špidlíka (1919 až 2010) začne dnes vpodvečer v Senátu. Výstava Kardinál Tomáš Špidlík - Z celého srdce potrvá do 4. listopadu a přiblíží jeho život a dílo prostřednictvím fotografií, biografie, citátů z jeho díla a ukázek výtvarných děl, která komentoval nebo inspiroval. V rozšířené verzi se výstava věnovaná Špidlíkovi, který byl boskovickým rodákem, uskuteční od 5. prosince v Muzeu regionu Boskovicka a v roce 2020 bude putovat po České republice.

Teolog, filozof a spisovatel kardinál Tomáš Špidlík, od jehož narození uplyne v prosinci 100 let, se během svého života stal uznávanou autoritou vědeckého světa. Byl jedním z největších znalců východního křesťanství s dlouholetou pedagogickou praxí a širokou publikační činností.

Kardinálem jmenoval Špidlíka v roce 2003 papež Jan Pavel II. Jezuitský duchovní se tak po Miloslavu Vlkovi stal 21. kardinálem z českých a moravských diecézí. Špidlík patřil k těm, kteří mohli zesnulého papeže nazývat svým přítelem.

O tom, že český teolog měl ve Vatikánu renomé, svědčí i to, že před volbou nástupce Jana Pavla II. přednesl konkláve duchovní úvahu, samotné volby se kvůli věku nad 80 let již nemohl zúčastnit. V Itálii žil Špidlík přes 50 let. Tvrdil, že se vždy cítil jako Čech, druhý domov si ale zamiloval a našel tam přátele.

Za svou vědeckou práci získal několik doktorátů honoris causa. Italský prezident Carlo Azeglio Ciampi mu v roce 2003 předal nejvyšší italské vyznamenání Za zásluhy o kulturu a umění. V roce 1998 jej český prezident Václav Havel vyznamenal Řádem T. G. Masaryka za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva.

08.10.2019 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2019) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět