Výstava v Senátu ukazuje významné stavby ČR vzniklé od roku 1993

Praha 2. října (ČTK) - Jadernou elektrárnu Temelín, Archeopark Pavlov na Břeclavsku, pražský Palác Myslbek nebo kampus Masarykovy univerzity v Brně přibližuje výstava projektu Stavby čtvrtstoletí. Zahájena byla dnes v sídle Senátu v Praze. Putovní výstava představuje dvě desítky budov, jejich oprav nebo urbanistických celků z období po vzniku samostatného Česka.

"Výstava je nejprestižnější a nejucelenější přehlídkou novodobého stavitelství od vzniku České republiky v roce 1993," uvedla autorka projektu Petra Miškejová z pořádající společnosti Bru&Kils. Expozice podle ní v širším kontextu představuje nejzajímavější díla českého stavitelství i jeho osobnosti. "Každý panel prezentuje jednu výjimečnou stavbu, její skrytý příběh a citaci osobnosti, která je s oborem, místem či stavbou úzce spjata," sdělila.

"Stavební obor se svým obrovským vlivem na ekonomickou situaci naší společnosti nutně potřebuje pozitivní příklady a vzory. Stavby čtvrtstoletí mají předpoklady tuto potřebu bezezbytku naplnit," uvedl předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS).

Expozice představuje kromě zmíněných staveb také například budovu vědeckého pracoviště ELI Beamlines v Dolních Břežanech u Prahy, Panorama Golf Resort v Kácově na Kutnohorsku, Novou scénu plzeňského divadla J. K. Tyla, budovu lázní a Miura Hotel v Čeladné na Frýdeckomístecku, pražský bytový dům Luka Living nebo Vilu Landek v Ostravě.

Úspěšné opravy budov zastupují královéhradecká Bílá věž a Centrum andragogiky, rekonstruovaný poutní areál Klokoty v Táboře nebo úpravy Tyršových sadů v Pardubicích. České projekty v zahraničí reprezentuje košický Kostel Božího milosrdenství a dřevostavby pak vzducholoď Gulliver na střeše Centra současného umění DOX v Praze. Zástupcem dopravních staveb je vltavská vodní cesta mezi Českými Budějovicemi a Týnem nad Vltavou, zástupcem průmyslových staveb Průmyslová zóna Triangle na Lounsku a zástupcem administrativních budovou AFI Karlín v Praze.

Výstava bude v senátní zahradě k vidění do konce října. Postupně pak podle Miškejové zavítá do všech krajů republiky. Umístěna bude vždy v některém z veřejně přístupných míst a lidé ji budou moci vidět zdarma.

02.10.2019 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2019) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět