Senát na zástupkyni ombudsmanky asi navrhne Šimůnkovou jako Zeman

Praha 1. října (ČTK) - Senát na funkci zástupkyně ombudsmanky možná navrhne Sněmovně bývalou zmocněnkyni vlády pro lidská práva Moniku Šimůnkovou. Je jedinou kandidátkou, která byla předložena senátní volební komisi, řekl dnes ČTK její předseda Jaroslav Větrovský (za ANO). Šimůnkovou spolu s právničkou Lenkou Marečkovou navrhl dolní komoře rovněž prezident Miloš Zeman.

Nominaci Šimůnkové podle Větrovského předložil senátní komisi předseda lidoveckých senátorů Petr Šilar. Komise nyní přezkoumá zákonné předpoklady pro její zvolení, Senát by o nominaci měl rozhodnout na říjnové schůzi.

Šimůnková byla za vlády Petra Nečase zmocněnkyní vlády pro lidská práva, na úřadu vlády řídila sekci pro lidská práva. Pracovala také v Nadaci Naše dítě a v Českém helsinském výboru. Nyní je členkou výboru pro práva dítěte při radě vlády pro lidská práva.

Sněmovna se pokoušela letos vybrat zástupce veřejného ochránce práv dvakrát. Senát do první volby vyslal právničku Markétu Seluckou a někdejší ústavní soudkyni a senátorku Elišku Wagnerovou. Do druhé volby nominovala horní komora opět Seluckou a bývalého místopředsedu Senátu Jiřího Šestáka (za STAN).

Zeman do obou voleb navrhl právníky a exposlance ČSSD Zdeňka Koudelku a Stanislava Křečka, jemuž funkční období zástupce ombudsmanky Anny Šabatové skončilo v dubnu. Jeho současná kandidátka Marečková pracovala například na ministerstvech spravedlnosti a školství i v kanceláři prezidenta Václava Havla. Nyní je hlavní inspektorkou ochrany lidských práv na ministerstvu obrany. Signatářka Charty 77 byla v předlistopadovém Československu členkou mnoha nezávislých iniciativ, například Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných.

01.10.2019 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2019) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět