Zelenou stuhu letos vyhrál Dobrochov, oranžovou stuhu Třeštice

Praha 1. října (ČTK) - Zelenou stuhu za péči o zeleň, životní prostředí a krajinu v soutěži letos získala obec Dobrochov na Prostějovsku. Oranžová stuha za spolupráci obce se zemědělci putuje do Třeštice na Jihlavsku. Ocenění, které se uděluje v rámci celostátní soutěže Vesnice roku, dnes starostové obou obcí převzali v sídle Senátu.

Třeštice, v níž žije 152 obyvatel, obdržela cenu za spolupráci s místním zemědělským družstvem, které mimo jiné zajišťuje rozvoz obědů, a s majitelem místního mlýna. Ten jej přebudoval na penzion a ekofarmu. Vítězná obec bude moci využít šek na 900.000 korun.

Druhé místo a šek na 800.000 korun dostala obec Zašová na Vsetínsku mimo jiné za revitalizace bývalé klášterní zahrady. Bronz a šek na 700.000 korun získala obec Rudník na Trutnovsku mimo jiné za využití kozí farmy. Další krajští vítězové obdrželi šek na 600.000 korun.

Dobrochov o 343 obyvatelích u hodnotící komise vyhrál za "příkladný a velmi citlivý přístup k obnově tradičního rázu venkovské obce". První místo získal díky revitalizaci návsi, která byla dříve plná jehličnanů, a budování rekreačních prvků v krajině s kulturně-historickým přesahem. Obec tak může využít dotaci ve výši 800.000 korun a dalších 200.000 korun na účast v soutěži Entente Florale Europe (Evropská kvetoucí sídla).

Stříbrnou příčku obsadila obec Velatice u Brna, která bodovala s úpravou návsi a revitalizací rybníka. Třetí skončila Kyselka na Karlovarsku za péči o historické kulturní dědictví, především za obnovu historického mostu a lázeňského parku. Obě obce mohou využít půlmilionovou dotaci z Národního programu životní prostředí, stejně jako další krajští vítězové.

Klání o zelené stuhy spolupořádají ministerstvo životního prostředí a Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu. Dotace pro nositele oranžových stuh vyplácí ministerstvo zemědělství z Programu obnovy venkova, který spravuje ministerstvo pro místní rozvoj. Soutěž Vesnice roku vyhlašuje každoročně od roku 1995 Spolek pro obnovu venkova.

01.10.2019 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2019) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět