Úřad ombudsmana by se mohl stát národní lidskoprávní institucí

Praha 19. září (ČTK) - Kancelář veřejného ochránce práv by se mohla stát národní lidskoprávní institucí podle doporučení OSN a mezinárodních závazků. Potřeba bude ale novelou rozšířit její pravomoci. Shodli se na tom aktéři dnešního jednání v sídle Senátu. Není ale zřejmé, zda by předlohu měla připravit vláda, která se loni zavázala doporučení OSN naplnit, nebo poslanci ve spolupráci s vládní zmocněnkyní pro lidská práva.

Doplnění pravomocí úřadu ombudsmanky Anny Šabatové by podle aktérů jednání bylo vhodnější, než vytvoření nové komise pro lidská práva, neboť úřad již řadu požadovaných principů naplňuje. Kromě rozšíření mandátu ombudsmana a posílení role v lidskoprávní oblasti včetně vzdělávání a výzkumu by bylo třeba zajistit i jeho personální posílení včetně finančního zajištění.

Instituce by byla adekvátním protějškem obdobným mezinárodním orgánům Evropské unie, Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) nebo Rady Evropy. Měla by se podílet na práci Rady OSN pro lidská práva.

Cestu vládního návrhu doporučil předseda poslanců vládní ČSSD a bývalý ministr pro lidská práva Jan Chvojka. Předlohu by měla podle něj připravit zmocněnkyně a poslankyně ANO Helena Válková, aby byla zajištěna podpora nejsilnějšího vládního uskupení pro tuto úpravu.

Předseda senátní ústavní komise Jiří Dienstbier (ČSSD) naopak doporučoval poslanecký návrh, na němž by se podíleli zástupci většiny stran včetně Válkové nebo ministerstva zahraničí, které o vznik instituce usiluje s ohledem na naplnění mezinárodních závazků ČR. "Poslanecká cesta by byla rychlejší a s vládní podporou schůdnější," míní Dienstbier.

Národní lidskoprávní instituci má podle ministerstva zahraničí ustavenu 112 zemí světa včetně rozvojových států nebo zemí typu Ruska a Ázerbajdžánu, v jejichž případě se ČR staví kriticky k tamnímu stavu dodržování lidských práv. Ze zemí EU funguje tato instituce ve 23 státech, další čtyři její vznik chystají. ČR bez instituce tak patří po bok Běloruska, Číny nebo Saudské Arábie.

19.09.2019 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2019) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět