Komise k vyhodnocení auditů EK se sejde se šéfem NKÚ

Praha 3. září (ČTK) - Senátní komise k návrhům předběžných auditních zpráv Evropské komise, které se týkají premiéra Andreje Babiše (ANO), se dnes sejde k dalšímu jednání. Zasedání se má zúčastnit prezident Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Miloslav Kala, což potvrdil ČTK. Senátoři s ním chtějí probrat systém kontroly využívání dotací.

Senátní komise přes opakované žádosti nedostala od českých úřadů návrhy auditních zpráv, které se týkají dotací do zemědělství a možného Babišova střetu zájmů. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) odmítla zveřejnit i odpověď na tyto návrhy. Senátoři se proto rozhodli obrátit se přímo na Evropskou komisi.

Babiš je podle návrhu auditní zprávy, kterou zveřejnila média, kvůli vyplácení dotací ve střetu zájmů, má stále vliv na svou bývalou firmu Agrofert a jako premiér také na použití peněz EU. Premiér to opakovaně odmítá, návrh auditu nepovažuje za seriózní.

Komise, v níž je rovným dílem zastoupeno všech šest senátorských frakcí, má do konce ledna příštího roku shromažďovat informace týkající se auditních zpráv s cílem zajistit objektivitu. Měla by se rovněž zabývat chystaným stanoviskem českých úřadů k auditům a pokusit se porovnat současné auditní návrhy s dříve řešenými dotačními případy.

03.09.2019 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2019) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět